Elitarna jednostka do zlikwidowania... restauracji
Podczas rozbiórki przez ukraińską milicję restauracji zbudowanej nielegalnie na górze Aj-Petri na Krymie doszło do starć z jej właścicielami, Tatarami. Zatrzymano około 30 osób usiłujących zapobiec działaniom milicji. Władze wysłały tysiąc milicjantów, w tym elitarną jednostkę antystrajkową, aby rozebrać budynki - poinformował rzecznik prasowy miejscowej milicji Ołeksandr Dombrowski.
Sąd uznał wcześniej, że restaurację i sześć innych budynków postawiono nielegalnie. Kilkudziesięciu Tatarów usiłowało nie dopuścić do rozbiórki. 28 najbardziej krewkich zatrzymano.
Mustafa Dżemilew, szef Medżlisu, parlamentu tatarskiego, powiedział agencji AP, że milicja działała brutalnie, bijąc ludzi i raniąc kilkoro z nich. Dodał, że milicja zburzyła więcej budynków, niż nakazał sąd.
Deportacja Tatarów z Krymu rozpoczęła się 18 maja 1944 roku, zgodnie z dekretem Józefa Stalina. Władze radzieckie oskarżyły wtedy Tatarów krymskich o współpracę z Niemcami i na tej podstawie podjęły decyzję o ich deportacji w głąb ZSRR. Osiedlano ich najczęściej w Uzbekistanie.
Największym problemem Tatarów, którzy zaczęli wracać na Krym w końcu lat 80. ubiegłego stulecia, jest status odebranych im ziem. Należą dziś one do ludności przybyłej na półwysep po wojnie. Główny spór dotyczy ziemi na południowym brzegu Krymu, który jest dziś niezwykle atrakcyjnym terenem turystycznym.