Trwa ładowanie...

„El Chapo” - meksykański baron narkotykowy stanie przed sądem w USA

Dzisiaj w sądzie federalnym na Brooklynie (na zachodzie USA) rusza proces Joaquina „El Chapo” Guzmana, jednego z najpotężniejszych meksykańskich baronów narkotykowych. Postawiono mu 11 zarzutów przemytu, posiadania broni palnej i prania brudnych pieniędzy – podaje TVN 24.
Share
„El Chapo” - dzisiaj w USA rusza proces jednego z najpotężniejszych meksykańskich baronów narkotykowych
„El Chapo” - dzisiaj w USA rusza proces jednego z najpotężniejszych meksykańskich baronów narkotykowychŹródło: PAP/EPA
d1ltulc

Proces „El Chapo” w USA

Proces „El Chapo” w USA odbędzie się przy zachowaniu specjalnych środków bezpieczeństwa. Ława przysięgłych będzie anonimowa, a jej członków będzie przywozić do sądu policja. Szacuje się, że proces jednego z najważniejszych meksykańskich baronów narkotykowych potrwa co najmniej cztery miesiące i będzie kosztował miliony dolarów. Specjalne środki bezpieczeństwa są konsekwencją dwukrotnej ucieczki „El Chapo” z meksykańskich więzień.

Joaquin "El Chapo" Guzman został złapany na początku stycznia 2016 roku w mieście Los Mochis (w swoim rodzinnym stanie Sinaloa w Meksyku). Rok później został przekazany amerykańskim organom ścigania. W USA jest oskarżany m.in. o liczne zabójstwa, kierowanie gangiem i pranie pieniędzy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaną mu postawione kolejne zarzuty.

d1ltulc

Narkotykowy kartel „El Chapo”

Szacuję się, że narkotykowy kartel „El Chapo” w latach 1989-2014 przemycił do USA co najmniej 154 tony narkotyków m.in. kokainy, heroiny, metamfetainy i marihuany o wartości 14 miliardów dolarów. Tak ogromny przychód pozwolił „El Chapo” znaleźć się na publikowanej przez magazyn "Forbes" liście najbogatszych ludzi na świecie. Znikł z niej w 2013 roku, gdy dużą część swoich pieniędzy zaczął wydawać na własną ochronę – informuje TVN 24.

d1ltulc

Podziel się opinią

Share
d1ltulc
d1ltulc
Więcej tematów