Trwa ładowanie...
d3tx2lj

Ekspertka ds. Rosji: geografia Krymu przemawia za przejęciem wschodniej Ukrainy

Po Krymie Władimir Putin przejmie wschodnią Ukrainę, ponieważ przemawia za tym geografia, ekonomia i względy praktyczne. Jest to tańsze niż kosztowne inwestycje w infrastrukturę - argumentuje w piśmie "The New Republic" ekspertka ds. Rosji Julia Ioffe.
Share
Władimir Putin
Władimir PutinŹródło: PAP/EPA, Fot: RIA NOVOSTI/Alexey Nikolsky
d3tx2lj

Według niej Rosjanie, przejmujący władzę na Krymie, zechcą się zabezpieczyć przed odcięciem im wody, gazu i elektryczności przez władze Ukrainy, których półwysep sam nie ma i nie produkuje.

Ioffe twierdzi, że sobotni incydent z przejęciem gazowej stacji rozdzielczej w miejscowości Striłkowe na Mierzei Arabackiej przez kilkudziesięcioosobową rosyjską grupę desantową wpisuje się w technikę zajmowania Krymu - żołnierze w mundurach bez insygniów przylecieli śmigłowcem.

W niedzielę rano nowy prorosyjski premier Krymu Siergiej Aksjonow zaapelował do Rosji o wysłanie czarnomorskiej floty dla ochrony stacji.

d3tx2lj

- Dlaczego Aksjonow apeluje do Moskwy, by zabezpieczyła Striłkowe? Dlatego że od czasu rosyjskiej nie-inwazji Krymu, półwysep doświadczał przerw w dostawach prądu i Kijów groził odcięciem go od dostaw energii, gazu i wody, co biorąc pod uwagę geografię nie jest zbyt trudne - tłumaczy.

Według Ioffe geografia, ekonomia i względy praktyczne przemawiają za przejęciem przez Rosjan terenu na północ i wschód od Przesmyku Perekopskiego łączącego Krym z obwodem chersońskim na Ukrainie i małych wysepek na wschód od niego. - No, a gdy już się jest w Chersoniu, to dlaczego od razu nie przejąć całej wschodniej Ukrainy z jej kopalniami węgla i hutami? - ironizuje ekspertka.

Alternatywą byłyby kosztowne inwestycje: budowa mostu przez zatokę Kerczu oddzielającą Krym od rosyjskiego regionu Krasnodaru, przeciągnięcie gazociągu bądź dowożenie niezbędnych dostaw statkami.

- Putin pokazał, że na serio podchodzi do użycia siły, nie tylko na Krymie, ale także na Ukrainie właściwej. Jak dotąd korzystał z niej tam głównie dla zwiezienia autobusami chuliganów, by aranżowali oddolne prorosyjskie protesty. Ale nie ulega wątpliwości, że przymierza się on również do przejęcia wschodniej Ukrainy - stwierdziła Ioffe.

d3tx2lj

- W sobotę, w dwa tygodnie po upoważnieniu do użycia siły wydanym na wniosek Putina przez Radę Federacji, rosyjski MSZ przygotowywał grunt do takiego kroku, ogłaszając, że został zasypany prośbami od ludzi z całej wschodniej Ukrainy zwracającymi się do Rosji o ochronę ludności cywilnej przed faszystami z zachodniej Ukrainy. Ale takie wnioski są tylko pretekstem nie powodem. Putin tym razem zadziała z pragmatyzmu i z konieczności - argumentuje Ioffe.

d3tx2lj

Podziel się opinią

Share
d3tx2lj
d3tx2lj
Więcej tematów