Eksperckie spory o abolicję podatkową
Zgłoszony i przyjęty w środę przez rząd projekt ustawy o abolicji podatkowej ministra finansów Grzegorza Kołodki wzbudził gorącą dyskusję pomiędzy jej zwolennikami i przeciwnikami.
Abolicja podatkowa ma polegać na zalegalizowaniu uczciwie zarobionych pieniędzy, od których nie zapłaciliśmy w przeszłości podatku. Będzie to możliwe po zapłaceniu 7,5% podatku od nieujawnionych legalnych dochodów.
Zdaniem Marcina Ciemniewskiego, konsultanta podatkowego firmy Ernst&Young abolicja podatkowa jest skierowana przede wszystkim do prowadzących indywidualną działalność gospodarczą, czyli przedsiębiorców, oraz do osób, które dokonały jednorazowej dużej transakcji i nie zapłaciły od niej należnego podatku.
Ekspert powiedził, że w ślad za wprowadzeniem abolicji podatkowej rząd powinien zastanowić się nad obniżeniem stawek podatkowych. Uchylający się dotąd przed płaceniem podatków powinni dojść do wniosku, że warto włączyć się do legalnej gospodarki - dodał.
Profesor Stanisław Gomułka z London School of Economics zwraca uwagę, że w okresie powojennym w ponad dwudziestu krajach zastosowano instrument abolicji podatkowej.
Profesor Gomułka uważa, że celem abolicji podatkowej jest nie tyle zwiększenie dochodów do budżetu ile oczyszczenie przedpola dla uczciwej przedsiębiorczości.
Rząd zapowiedział wprowadzenie obowiązku składania przez obywateli deklaracji majątkowych. Ma ona umożliwić fiskusowi sprawdzenie czy posiadany przez nas majątek ma pokrycie w legalnych źródłach.
Zdaniem profesora Gomułki abolicja podatkowa ma zachęcić podatników, aby ujawnili swoje dochody bez obawy, że urząd skarbowy w oparciu o deklarację majątkową zacznie podejrzewać działalność przestępczą.
Zdaniem prawnika, Macieja Mekińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego projekt ustawy o abolicji podatkowej nie musi prowadzić do naruszenia konstytucyjnego wymogu równości obywateli wobec prawa.
Mekiński uważa, że projektowana ustawa wydaje się być zbieżną z dotychczasowym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z tym orzecznictwem równość obywateli wobec prawa oznacza takie samo traktowanie wszystkich podmiotów znajdujących się w określonej sytuacji.
Równość wobec prawa wcale nie musi oznaczać, że wszyscy muszą być traktowani jednakowo - wyjaśnił prawnik.
Ostateczną decyzję w sprawie abolicji podatkowej podejmie parlament. (and)