PolskaEksperci z USA nie dotarli na rozmowy o polskiej armii

Eksperci z USA nie dotarli na rozmowy o polskiej armii

Powiązane z negocjacjami ws. budowy w Polsce elementów tarczy antyrakietowej rozmowy o amerykańskim wsparciu modernizacji naszej armii odbędą się w czwartek. Jak powiedział wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, planowane wstępnie na środę rozmowy przełożono, gdyż nie dotarli na nie eksperci ze Stanów Zjednoczonych.

02.04.2008 | aktual.: 02.04.2008 17:12

Polscy negocjatorzy chcą, by w razie zgody na umieszczenie bazy Amerykanie udzielili nam większej pomocy wojskowej, by zminimalizować ryzyko związane z instalacją elementu "tarczy". Stronie polskiej zależy zwłaszcza na modernizacji obrony powietrznej przez przekazanie systemów obrony krótkiego i średniego zasięgu.

W ubiegłym tygodniu na posiedzeniu sejmowej komisji spraw zagranicznych Waszczykowski powiedział, że Amerykanie zadeklarowali, że do końca kadencji prezydenta George'a Busha zostanie przedstawiony konkretny i wymierny pakiet propozycji w zakresie wsparcia dla polskich Sił Zbrojnych.

Rozmowy o ulokowaniu w Polsce bazy 10 rakiet przechwytujących, wchodzącej w skład amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej, trwają drugi rok. Z Czechami Amerykanie rozmawiają o ulokowaniu radaru systemu.

Dyrektor federalnej Agencji Obrony Przeciwrakietowej Henry Obering powiedział we wtorek, że Stany Zjednoczone będą zainteresowane zainstalowaniem stacji radarowej w Czechach, nawet jeśli nie dojdzie do porozumienia z Polską w sprawie instalacji innego kluczowego elementu planowanej tarczy antyrakietowej w Europie.

Obering oświadczył na forum komisji ds. sił zbrojnych Senatu USA, że radar może spełniać wiele funkcji w ramach amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej o zasięgu globalnym. Dodał, że chociaż Stany Zjednoczone wciąż spodziewają się zawrzeć porozumienie z Polską, to stacja radarowa w Czechach będzie pożyteczna nawet bez bazy antyrakiet w Polsce.

System obrony przeciwrakietowej (Missile Defense) ma chronić USA, ich wojska w różnych miejscach globu oraz częściowo terytoria państw sojuszniczych przed atakiem tzw. państw nieprzewidywalnych.

Źródło artykułu:PAP
wojskoarmiausa
Zobacz także
Komentarze (0)