Trwa ładowanie...
d3bi9kg
17-07-2006 15:16

Eksperci ostrzegają przed "niewidzialnym" rootkitem

Specjaliści z firm Symantec i F-Secure poinformowali o wykryciu nowego typu rootkita, który jest wyjątkowo trudny do wykrycia i może - zdaniem ekspertów - zwiastować nową falę niebezpiecznych ataków z wykorzystaniem "niewidzialnych" narzędzi.
Mowa to u rootkicie nazywanym Backdoor.Rustock.A ( przez specjalistów z firmy Symantec ) lub Mailbot.AZ ( wedle nomenklatury F-Secure ). I choć w kwestii nazwy istnieją rozbieżności, to eksperci z obu firm są zgodni, gdy mówią o niebezpiecznym potencjale nowego rootkita. "To bardzo niebezpieczny program - z pierwszych analiz wynika, że potrafi on skutecznie schować się przed wszystkimi popularnymi narzędziami do wykrywania rootkitów. Po zainstalowaniu się w systemie jest po prostu niewidzialny" - tłumacz Elia Florio z Symanteka. "Aplikacje służące do wykrywania niebezpiecznych programów w systemie mają twardy orzech do zgryzienia" - wtóruje Antti Tikkanen z F-Secure.

d3bi9kg
d3bi9kg

Eksperci tłumaczą, iż nowy rootkit jest wyjątkowo trudny do wykrycia m.in. dlatego, że nie uruchamia własnego procesu, nie "podczepia się" pod żadne natywne API, zaś funkcje kernela kontroluje przez specjalnie napisane funkcje. Co więcej - Rustock.A/Mailbot.AZ - sprawdza co pewien czas, czy w systemie nie został uruchomiony program do wykrywania rootkitów. Jeśli tak - zmienia swoje zachowanie tak, by uniknąć wykrycia.

Elia Florio przypuszcza, że rootkit napisany został przez rosyjskich programistów. Eksperci sądzą, że jest to na razie jedynie swego rodzaju prototyp - ich zdaniem, wkrótce możemy spodziewać się całej fali nowych zagrożeń, wykorzystujących niewykrywalny rootkit.

d3bi9kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bi9kg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj