Trwa ładowanie...
d2xakxt
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Eksperci o zamachu w Paryżu: atak może się powtórzyć w innym kraju Europy

Brytyjscy politycy podkreślają międzynarodowy charakter zamachu w Paryżu, zagrożone zostały bowiem wspólne wartości zachodniej kultury. Eksperci wyrażają przekonanie, że zamachowcy to profesjonaliści zaprawieni na którymś z frontów dżihadu w Afryce lub Azji i że taki atak może się powtórzyć w innym kraju Europy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W ataku na redakcję tygodnika "Charlie Hebdo" zginęło 12 osób
W ataku na redakcję tygodnika "Charlie Hebdo" zginęło 12 osób (PAP/EPA, Fot: Ian Langsdon)
d2xakxt

- To oczywiste, że to jest wyszkolona grupa. Poruszają się i jednocześnie strzelają, co nie jest takie łatwe, z pasem broni owiniętym wokół ramienia. Dla mnie to jasne, że zabijali nie po raz pierwszy - powiedział BBC były szef biura antyterrorystycznego Scotland Yardu, Chris Phillips.

- Ci ludzie dobrze wiedzieli, co robią. Ubezpieczali się wzajemnie ogniem, strzelali celując, profesjonalnie, dokonali uprzednio rozpoznania, wiedzieli, gdzie mają iść, czego oczekiwać, jak się zachować w konfrontacji z policjantami - oceniła z kolei Margaret Gilmore, ekspert wojskowego instytutu RUSI.

Gilmore powiedziała BBC, że ten zamach wprowadził nowe jakościowo zagrożenie - nie ze strony maniaków z zaburzeniami psychicznymi, porwanych retoryką wojującego islamu, ale podziemnej komórki komandosów zaprawionych w zabijaniu ludzi.

d2xakxt

Były policjant, Chris Phillips, ujawnił, że Scotland Yard obawiał się takiego scenariusza już od chwili masakry w Mumbaju w 2008 roku. Jako były policjant wczuł się też w dylemat francuskiej żandarmerii. - To ogromnie trudne zadanie odnaleźć tych zamachowców, ale kiedy ich już znajdą, muszą sobie z nimi poradzić, a to są wyszkoleni zabójcy, których należy się bać - powiedział.

12 osób, w tym ośmiu dziennikarzy, zginęło w ataku na redakcję paryskiego tygodnika "Charlie Hebdo". Napastnicy ranili 11 osób. Cztery osoby walczą o życie w szpitalu. Za zamachem prawdopodobnie stoją islamscy ekstremiści. W rejonie Paryża trwa obława na sprawców ataku, którzy wciąż są na wolności.

d2xakxt

Podziel się opinią

Share

d2xakxt

d2xakxt
Więcej tematów