Eksperci: epidemia cholery na Haiti wywołana przez żołnierzy ONZ - jest nowy dowód
Epidemię cholery na Haiti, która wybuchła w 2010 r. i zabiła ponad 8 tys. ludzi, wywołali najprawdopodobniej żołnierze sił pokojowych ONZ - pisze BBC News, powołując się na ostatnie badania grupy międzynarodowych naukowców.
Już wcześniej oskarżano błękitne hełmy o bycie źródłem choroby. ONZ odmawiała jednak wypłaty rekompensat rodzinom zmarłych, twierdząc, że nie może być podmiotem w postępowaniu prawnym.
Epidemia wybuchła w 2010 r., gdy po trzęsieniu ziemi na wyspie pojawili się członkowie misji stabilizacyjnej ONZ (MINUSTAH). Podejrzenia szybko padły na żołnierzy ONZ z Nepalu. Odkryto, że rury ściekowe w obozie sił pokojowych były nieszczelne; podejrzewano również, że Nepalczycy wylewali odchody do rzeki przepływającej przez tereny, gdzie wybuchła epidemia. Cholera jest jedną z endemicznych chorób występujących w Nepalu.
W 2011 - jak podaje BBC News - ONZ powołało grupę naukowców, którzy mieli zbadać źródło epidemii. Wówczas nie wskazano winnych. Teraz jednak, po odkryciu nowego "mikrobiologicznego dowodu", badacze potwierdzili wcześniejsze przypuszczenia - to najprawdopodobniej Nepalczycy działający pod auspicjami ONZ wywołali śmiertelną epidemię. Na cholerę zachorowało na Haiti setki tysięcy ludzi, a 8 tys. zmarło.
Rodziny poszkodowanych zamierzają domagać się odszkodowań, które mogą sięgnąć miliardów dolarów.