Ekshumacje polskich oficerów w USA. Szczątki lgnacego Matuszewskiego i Henryka Floyar-Rajchmana wracają do kraju
W Nowym Jorku dokonano ekshumacji szczątków dwóch polskich oficerów - pułkownika lgnacego Matuszewskiego i majora Henryka Floyar-Rajchmana. Kilkadziesiąt lat po ich śmierci wypełniony zostanie testament oficerów, wyrażający wolę powrotu do wolnej Polski. Uroczystości złożenia szczątków obu oficerów w kwaterze żołnierzy z 1920 roku na warszawskich Powązkach zaplanowano na 10 grudnia.
Ignacy Matuszewski był politykiem, publicystą, dyplomatą i oficerem. Uważany jest za twórcę polskiego wywiadu wojskowego. To on po wybuchu drugiej wojny światowej, wraz z majorem Floyar-Rajchmanem, przeprowadził operację ewakuacji 75 ton złota Banku Polskiego na Zachód. Majątek ten pomógł w tworzeniu polskiej armii i działalności polskiego rządu generała Sikorskiego.
Obaj oficerowie zmarli na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Ich szczątki zostały wydobyte z grobu na cmentarzu Calvary, przykryte mundurami na wzór z 1939 roku i złożone do trumien.
- Trumny zostały przykryte flagami narodowymi. Przez dwa dni będą uroczystości pożegnania ich tu w Stanach Zjednoczonych, we wtorek zostaną przewiezieni do Polski - powiedział dyrektor Wojskowego Instytutu Historycznego Sławomir Cenckiewicz, który jest inicjatorem sprowadzenia do kraju szczątków Matuszewskiego i Rajchmana.
Zobacz również: "Pamięć o nich w tym miejscu jest nakazem historii". Ponowny pochówek Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu