Trwa ładowanie...
d48xfeb

Ekshumacje ofiar stalinowskiego terroru coraz bliżej

Przygotowano przetarg na ziemne prace archeologiczne na powązkowskiej Łączce, miejscu pochówków ofiar komunistycznego aparatu represji - dowiedział się "Nasz Dziennik".
Share
d48xfeb

Dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. poszukiwań miejsc pochówku terroru komunistycznego, podkreśla, że realnym terminem rozpoczęcia prac jest okres między 8 a 12 czerwca.

- W naszych zamierzeniach jest wykonanie działań na Powązkach w dwóch etapach. Ten pierwszy polegać będzie na wykonaniu działań ziemnych wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, bez naruszania współczesnych nagrobków. Zaczniemy od najważniejszego miejsca, które możemy w tej chwili przebadać, tzn. Łączki i terenu najbliżej przylegającego do niej - zapowiada Szwagrzyk.

Z analiz, którymi dysponuje Rada Pamięci Ochrony Walk i Męczeństwa oraz zespół prof. Szwagrzyka, wynika, że na Łączce w latach 1948-1954 pochowano bardzo wiele osób. Najczęściej byli to żołnierze Polski Podziemnej, przetrzymywani i rozstrzeliwani w więzieniu na Mokotowie. Spoczywać tam mogą m.in. gen. August Fieldorf "Nil" i rtm. Witold Pilecki.

d48xfeb

Podziel się opinią

Share
d48xfeb
d48xfeb
Więcej tematów