Trwa ładowanie...

Ekologiczne autobusy za 167,4 mln zł

• MPK w Krakowie otrzyma ok. 116 mln zł dofinansowania z UE na zakup ekologicznych autobusów
• Koszt całej inwestycji szacuje się na 167,4 mln zł
• Pierwsze pojazdy wyjadą na ulice na przełomie czerwca i lipca

Share
Ekologiczne autobusy za 167,4 mln zł
Źródło: Radio Kraków / Paweł Krawczyk
d1uzklh

MPK w Krakowie otrzyma ponad 115,7 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych na zakup 107 ekologicznych autobusów. Pierwsze pojazdy pojawią się na ulicach miasta przed Światowymi Dniami Młodzieży, czyli na przełomie czerwca i lipca tego roku.

W czwartek władze województwa małopolskiego podpisały z zarządem MPK umowę na dofinansowanie zakupu pojazdów. Koszt całej inwestycji szacuje się na 167,4 mln zł - z czego ponad 115,7 mln będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

d1uzklh

Cytowany przez Radio Kraków zastępca prezydenta Krakowa ds. inwestycji i infrastruktury Tadeusz Trzmiel podkreślił, że tak znaczna wymiana taboru autobusowego będzie niezwykle ważnym przyczynkiem do poprawy jakości powietrza w Krakowie. Nowe autobusy będą bowiem spełniać najwyższe normy emisji spalin Euro 6. Zakupione zostaną też pojazdy hybrydowe i elektryczne. „Ważne też, żeby pozyskać te autobusy przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się pod koniec lipca w Krakowie” - zaznaczył Trzmiel.

Prezes krakowskiego MPK Rafał Świerczyński poinformował PAP, że pierwszych 60 autobusów spalinowych powinno trafić do stolicy Małopolski na przełomie maja i czerwca. Będą to pojazdy polskiej firmy Solaris Bus&Coach, która wygrała przetarg.

Jak podkreślił Świerczyński, krakowskie MPK chce być pierwszym dużym polskim przewoźnikiem komunalnym, którego cały tabor autobusowy będzie ekologiczny. Firma planuje zakupy pojazdów w kolejnych latach, aby ten cel osiągnąć najpóźniej w 2020 r.

d1uzklh

Podziel się opinią

Share
d1uzklh
d1uzklh
Więcej tematów