Trwa ładowanie...

Egzaminator się pomylił, maturzystka nie zdała

Przykre rozczarowanie spotkało licealistkę z Katowic, którą poinformowano, że nie zdała matury, jednak po obejrzeniu pracy, okazało się, że egzamin zaliczyła - pisze "Polska The Times".

Egzaminator się pomylił, maturzystka nie zdałaŹródło: PAP
d16vrbv
d16vrbv

W szkole dziewczynę poinformowano, że od zdanej matury dzielił ją zaledwie jeden procent, bo uzyskała 29% punktów możliwych do zdobycia, a minimum wynosi 30%. Maturzystka jednak podejrzewała pomyłkę, bo z pozostałych egzaminów uzyskała wysokie noty: od 76 do 92%.

Początkowy werdykt bardzo przeżyła matka abiturientki. Na szczęście Okręgowa Komisja Egzaminacyjna poprawiła swój błąd, a jednocześnie o zmianie wyniku szybko powiadomiła Krajowy Rejestr Matur. Dzięki temu maturzystka dostała się na studia.

Jednak postanowiła wyciągnąć konsekwencje wobec egzaminatora. Ministerstwo Edukacji Narodowej jej w tym nie pomoże, ponieważ sprawy związane z ocenianiem matur nie leżą w jego gestii. Podobnie jest w szkołach. Uczniowskie zastrzeżenia do wyników matur nie są też sprawą liceum czy technikum, w którym pisali egzamin. Bowiem po egzaminie dojrzałości są już absolwentami.

Maturzystka napisała więc skargę do Śląskiej Społecznej Rady Oświatowej. Egzaminatorowi jednak nic nie grozi, bo prawo oświatowe nie przewiduje odpowiedzialności za taką pomyłkę.

d16vrbv

- Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego świadectwo nie jest dokumentem administracyjnym i nie można go unieważnić. W przeciwnym wypadku dziewczyna mogłaby wejść na drogę postępowania administracyjnego i być może, w konsekwencji domagać się przed sądem ukarania egzaminatora. Władza komisji egzaminacyjnych jest absolutna - mówi społeczny rzecznik praw ucznia Maciej Osuch dziennikowi "Polska The Times".

d16vrbv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16vrbv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj