Egzamin ósmoklasisty 2020. Dziś królowa nauk matematyka
Środa będzie drugim dniem egzaminu ósmoklasistów 2020. Po zmaganiach z testem z języka polskiego uczniowie przystąpią do egzaminu z matematyki.
Egzamin ósmoklasisty ma krótką, ale ciekawą historię. Po raz pierwszy odbył się w 2019 roku, jednak jego przeprowadzenie dość długo stało pod znakiem zapytania z powodu strajku nauczycieli.
Egzamin ósmoklasisty 2020 również zapisze się na kartach historii. Z powodu pandemii koronawirusa konieczne było przeniesienie jego terminu z końca kwietnia na czerwiec.
Egzamin ósmoklasisty 2020. Arkusz z matematyki
Drugiego dnia egzaminu ósmoklasisty zdający zmierzą się z arkuszem z matematyki. Sprawdzian ten będzie składał się z pytań zamkniętych (testowych) i otwartych. Na udzielenie odpowiedzi na wszystkie z nich uczniowie będą mieli 100 minut. To o 20 minut mniej niż w przypadku języka polskiego. Wyjątek stanowią osoby, które potrzebują dostosowania czasu pracy podczas egzaminu. W ich przypadku czas na rozwiązanie arkusza został wydłużony do 150 minut.
Co zrobić, żeby zdać? W zasadzie nic. Egzaminu ósmoklasisty nie da się nie zaliczyć, ponieważ nie istnieje minimalny próg punktowy. Warunkiem ukończenia szkoły podstawowej jest jednak przystąpienie do egzaminu.
Mimo gwarancji zaliczenia egzaminu poziom stresu z nim związany jest wysoki. Od liczby punktów zdobytych z każdego egzaminu zależy, do jakiej szkoły średniej dostaną się zdający.
Egzamin ósmoklasisty 2020. Matematyka i co dalej?
Po przystąpieniu do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego i matematyki zdającym pozostanie już tylko egzamin z języka obcego nowożytnego. W 2020 roku aż 95,7 proc. absolwentów podstawówek przystąpi do testu z języka angielskiego. 3,8 proc. zdecydowało się zdawać egzamin ósmoklasisty z języka niemieckiego, a zaledwie 0,5 proc. zadeklarowało inny język (francuski, hiszpański, rosyjski lub włoski).
Egzamin ósmoklasisty 2020 z języka obcego będzie miał miejsce w czwartek 18 czerwca. Tak jak wszystkie pozostałe egzaminy rozpocznie się o godzinie 9 rano. Na udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania uczniowie będą mieli 90 minut.
Zobacz także: "Karta rodziny" Andrzeja Dudy. Grzegorz Schetyna: Kartę Rodziny podpisał ponad 6 lat temu Bronisław Komorowski