Trwa ładowanie...

Egzamin ósmoklasisty 2019 – CKE podała terminy

Chociaż do rozpoczęcia nowego roku szkolnego jeszcze ponad tydzień to Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) już podała terminy egzaminu ósmoklasisty na 2019 rok.

Share
Egzamin ósmoklasisty 2019 – CKE podała terminyŹródło: iStock.com
d3xmb6s

Egzamin ósmoklasisty 2019 to nowa po reformie edukacji forma sprawdzianu pisemnego. Egzamin ósmoklasisty ma podsumować wiedzę uczniów na koniec szkoły podstawowej i być przepustką do liceów i techników. W 2019 roku będzie go zdawać pierwszy rocznik uczniów, którzy po zmianach w szkolnictwie zamiast pójść do gimnazjum ukończyli osiem klas szkoły podstawowej. Uczniowie, którzy kontynuują naukę w starym systemie edukacyjnym będą pisali egzamin gimnazjalny.

Egzamin ósmoklasisty 2019 – informacje

Przystępując do egzaminu ósmoklasisty 2019, uczniowie będą zdawać trzy obowiązkowe przedmioty – język polski, matematykę oraz język obcy nowożytny. Wybór języka obcego zostanie pozostawiony uczniom, jednak będą oni mogli wybrać taki język obcy, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Do 30 września 2018 roku rodzice ucznia będą musieli złożyć dyrektorowi szkoły deklarację o wyborze języka nowożytnego na egzaminie ósmoklasisty. Osoby pełnoletnie, które będą podchodzić do egzaminu ósmoklasisty składają taką deklarację sami. Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowym egzaminem pisemnym, co oznacza że każdy uczeń musi do niego przystąpić aby ukończyć szkołę. Nie ma określonego wyniku minimalnego, jaki uczeń powinien uzyskać – oznacza to, że egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

Egzamin ósmoklasisty 2019 – terminy
Termin główny egzaminu ósmoklasisty przypada na 15-17 kwietnia 2019 roku.* Uczniowie, którzy nie będą mogli napisać egzaminu ze względu na problemy zdrowotne lub inne wypadki losowe będą mogli skorzystać z *terminu dodatkowego – 3-5 czerwca 2019 roku.
d3xmb6s

Terminy główne egzaminu ósmoklasisty 2019:

- język polski – 15 kwietnia 2019 (poniedziałek) – godz. 9:00 (egzamin będzie trwał 120 minut)
- matematyka – 16 kwietnia (wtorek) – godz. 9:00 (egzamin będzie trwał 100 minut)
- język obcy nowożytny – 17 kwietnia (środa) – godz. 9:00 (egzamin będzie trwał 90 minut).

Terminy dodatkowe egzaminu ósmoklasisty 2019:

- język polski *– 3 czerwca 2019 (poniedziałek) – godz. 9:00 (egzamin będzie trwał 120 minut)
- *
matematyka *– 4 czerwca 2019 (wtorek) – godz. 9:00 (egzamin będzie trwał 100 minut)
- *
język obcy nowożytny
– 5 czerwca 2019 (środa) – godz. 9:00 (egzamin będzie trwał 90 minut).

Egzamin ósmoklasisty – przebieg

W arkuszach egzaminacyjnych egzaminu ósmoklasisty znajdą się zarówno zadania zamknięte (w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych) jak i otwarte (uczeń będzie musiał sam sformułować odpowiedź). Jak w przypadku poprzednich egzaminów (egzaminu szóstoklasisty i egzaminu gimnazjalnego) uczeń będzie mógł przynieść ze sobą pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem oraz linijkę. Na egzaminie ósmoklasisty nie będzie można korzystać z kalkulatora i słowników. Na salę egzaminacyjną nie wolno wnosić telefonów komórkowych.

Egzamin ósmoklasisty dla laureatów i finalistów konkursów

Jeśli uczeń jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej lub laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim - zostanie zwolniony z egzaminu z danego przedmiotu. Zwolnienie to będzie równoznaczne z uzyskaniem z danego przedmiotu najwyższego wyniku.

Egzamin ósmoklasisty 2019 – kiedy wyniki?
Wyniki egzaminu uczniowie poznają 21 czerwca 2019 roku.
Kolejne zmiany egzaminu ósmoklasisty od 2022 roku

Od 2022 roku ósmoklasiści przystępując do egzaminu będą musieli zdać cztery przedmioty obowiązkowe – język polski, matematykę, język obcy nowożytny oraz jeden przedmiot do wyboru (biologię, chemię, fizykę, geografię lub historię).

d3xmb6s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xmb6s
d3xmb6s
Więcej tematów