PolskaEgzamin na urzędnika

Egzamin na urzędnika

Ponad 3,5 tys. osób bierze udział w
egzaminie na urzędnika mianowanego służby cywilnej. Egzamin odbywa
się jednocześnie w Warszawie i Poznaniu. Mianowanie otrzyma 2935
osób, które najlepiej zdadzą egzamin.

Jak poinformował obserwator z ramienia Rady Służby Cywilnej, poseł Artur Górski, w tym roku zgłosiło się ponad 3,6 tys. osób, jednak około 100 osób nie stawiło się na egzamin. Wśród tegorocznych kandydatów przeważają kobiety, które stanowią ponad 72%.

Kandydaci to osoby, które chcą związać swoją karierę ze służbą cywilną - ocenił Górski.

Wyjaśnił, że egzamin składa się z testu psychologicznego, pracy pisemnej (przygotowanie notatki) oraz testu wiedzy obejmującego m.in. prawo, wiedzę o służbie cywilnej, finansach publicznych, zarządzaniu oraz aktualnych problemach społeczno-gospodarczych.

W Warszawie swoje umiejętności chce potwierdzić ponad 1,8 tys. kandydatów z 6 województw: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego oraz podkarpackiego.

W tym roku mianowanie otrzyma 3 tys. nowych urzędników, w tym 65 absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, czyli dla osób które zdają sobotni egzamin pozostanie 2935 miejsc - wyjaśnił Górski.

Przypomniał, że w ubiegłym roku w egzaminach wzięło udział ponad 4 tys. osób, ubiegając się o 1,5 tys. tytułów urzędników mianowanych. W latach poprzednich do podobnego postępowania przystępowało znacznie mniej chętnych, a w latach 2001 - 2005 mianowanie otrzymało łącznie ponad 3,1 osób.

W postępowaniu może wziąć udział każdy urzędnik pod warunkiem, że odbył służbę przygotowawczą, ma co najmniej 2-letni staż w pracy w służbie cywilnej, zna jeden język obcy - potwierdzony certyfikatem, nie podlega obowiązkowi obrony lub jest żołnierzem rezerwy.

Po pozytywnym przejściu postępowania i mianowaniu urzędnik służby cywilnej może liczyć na dodatek do pensji w wysokości ok. 800 zł - podkreślił Górski.

Dodał jednak, że mianowany urzędnik ma też ograniczenia; nie może pełnić funkcji związkowych, nie może być członkiem partii politycznych, nie może być radnym, a na dodatkową pracę zarobkową musi mieć zgodę dyrektora generalnego urzędu, w którym pracuje. Poddawany jest także co roku szczegółowej ocenie przełożonego oraz składa co roku oświadczenia majątkowe.

Wyniki zostaną opublikowane we wrześniu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)