Egzamin gimnazjalny 2019 – Matematyka. Sprawdź, kiedy będzie się egzamin i jakie zagadnienia warto powtórzyć
Egzamin gimnazjalny 2019 – Matematyka. Egzamin z matematyki oraz przedmiotów przyrodniczych zbliża się wielkimi krokami. Zobacz, kiedy dokładnie się odbywa i co warto powtórzyć.
Egzamin gimnazjalny 2019 – kiedy odbędzie się egzamin z matematyki?
Oficjalnie wiadomo, że do egzaminu z matematyki oraz przedmiotów przyrodniczych odbędzie się dzień po egzaminie z języka polskiego, czyli w czwartek 11 kwietnia. Część z zakresu przyrodniczego rozpocznie się o godzinie 9 i potrwa 60 minut. Następnie, po przerwie, o godzinie 11 gimnazjaliści przystąpią do egzaminu z matematyki, na którego napisanie będą mogli poświęcić aż 90 minut. Przy rozwiązywaniu zadań uczniowie mogą posługiwać się wyłącznie piórem lub długopisem z czarnym tuszem/atramentem. Na część matematyczną będą mogli wziąć ze sobą linijkę. Przypominamy, że na dodatkowy termin egzaminu wyznaczono wtorek, 4 czerwca.
Egzamin gimnazjalny z matematyki – co obowiązuje na egzaminie?
Część z zakresu przyrodniczego obejmie zakres materiału z biologii, fizyki, geografii i chemii. Przy powtarzaniu materiału z biologii warto położyć nacisk na budowę oraz funkcjonowanie organizmu roślinnego oraz człowieka. Warte przypomnienia będą także zagadnienia związane z ekologią, stanem zdrowia i chorobami, genetyką, systematyką oraz ewolucją życia. Do rozwiązania zadań z fizyki przydatne będą zasady dynamiki Newtona, zagadnienia związane z materią, energią , elektrycznością, magnetyzmem oraz ruchem drgającym. W przypadku geografii, powinno się zwrócić uwagę na zakres materiału dotyczący kształtu i ruchów Ziemi. Wskazane będzie także powtórzenie informacji dotyczących położenia, środowiska oraz ludności Polski. Przygotowując się do zadań z chemii, nie należy ominąć tematyki substancji i ich właściwości, wzorów oraz podstawowych reakcji chemicznych. Część egzaminu gimnazjalnego z matematyki z pewnością będzie zawierać zadania polegające na bazowaniu na danych umieszczonych w tabelach, ilustracjach i schematach. Niektóre polecenia będą opierać się na oznaczeniu prawdziwości (lub nieprawdziwości) danej tezy lub wytypowaniu poprawnej odpowiedzi z proponowanych.