Trwa ładowanie...

Egipt zapowiada krwawą zemstę za atak na chrześcijan

Egipt zapowiada krwawą odpowiedź za zamach na autokar przewożący Koptów, w którym zginęło co najmniej 28 osób, w tym wiele dzieci. Egipskie siły zbrojne dokonały już pierwszego uderzenia na cele dżihadystów - poinformował prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi. Zwrócił się także z apelem do prezydenta USA Donalda Trumpa o "prawdziwe przywództwo w globalnej walce z terroryzmem".

Egipt zapowiada krwawą zemstę za atak na chrześcijanŹródło: PAP/EPA
dj8at0i
dj8at0i

Przedstawiciele egipskich władz informują, że zaatakowane zostały bazy dżihadystów we wschodniej Libii. - Egipt nie zawaha się przed zaatakowaniem obozów szkoleniowych terrorystów wszędzie, zarówno na własnym terytorium, jak i za granicą - oświadczył prezydent Sisi w przemówieniu wyemitowanym przez państwową telewizję.

Wystosował także bezpośredni apel do prezydenta USA Donalda Trumpa o prawdziwe przywództwo w globalnej walce z terroryzmem.
- Mam zaufanie do pana, do pańskich słów i pańskiej zdolności, by uczynić globalną walkę z terroryzmem pana pierwszoplanowym zadaniem - mówił.

Zapowiedział ponadto ukaranie krajów, które finansują, szkolą albo zbroją ekstremistów.

Nieznani zamaskowani napastnicy zaatakowali w piątek grupę Koptów w prowincji Al-Minja w środkowym Egipcie, zabijając co najmniej 28 osób, w tym wiele dzieci. Koptowie, którzy są chrześcijańską mniejszością Egiptu, byli w drodze do jednego z klasztorów na zachodzie prowincji.

dj8at0i

Egipskie ministerstwo zdrowia poinformowało, powołując się na świadków, że napastnicy, których było od ośmiu do 10, mieli na sobie mundury wojskowe. Żadna grupa nie przyznała się na razie do ataku, przeprowadzonego tuż przed rozpoczęciem ramadanu.

Koptowie, którzy stanowią około 10 proc. 92-milionowej ludności Egiptu, uskarżają się od dawna na dyskryminację, a w ostatnim czasie padają ofiarami częstych aktów przemocy ze strony islamistów.

Od grudnia 2016 roku w zamachach bombowych na kościoły w Kairze, Aleksandrii i mieście Tanta w delcie Nilu zginęło ponad 70 Koptów. Odpowiedzialność za te akty terroru wzięli na siebie dżihadyści z Państwa Islamskiego, którzy zapowiedzieli kolejne zamachy.

dj8at0i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj8at0i
Więcej tematów