ŚwiatEgipt: sąd utrzymał w mocy wyrok więzienia dla byłego premiera

Egipt: sąd utrzymał w mocy wyrok więzienia dla byłego premiera

Egipski sąd apelacyjny utrzymał w mocy skazanie na rok więzienia byłego premiera Hirszama Mohammeda Kandila, który na stanowisko szefa rządu był mianowany za prezydentury islamisty Mohammeda Mursiego. Wyrok jest prawomocny.

Decyzja sądu to konsekwencja kwietniowego procesu, kiedy były premier usłyszał wyrok za niezastosowanie się do orzeczenia sądu w sprawie renacjonalizacji firmy tekstylnej sprzedanej przez administrację obalonego w 2011 roku prezydenta Hosniego Mubaraka.

Sprawa dotyczyła przejęcia przez państwo firmy Tanta Flax and Oils, która w roku 2005 została kupiona przez inwestora z Arabii Saudyjskiej. W ocenie władz inwestor nie wywiązał się z obietnic i doprowadził zakłady do bankructwa.

Sędzia Chaled Hassan podkreślił, że wyrok jest prawomocny, a były premier będzie musiał odbyć karę w więzieniu.

Od czasu obalenia Mubaraka egipskie sądy 11 razy orzekały konieczność renacjonalizacji firm sprzedanych przez administrację obalonego dyktatora. Zwracano uwagę, że przedsiębiorstwa były sprzedawane poniżej ich rzeczywistej wartości. Podczas procesów prywatyzacyjnych miało wielokrotnie dochodzić do korumpowania polityków i urzędników państwowych. Agencja Reutera zwraca uwagę, że wyroki te mogą negatywnie wpłynąć na chęć inwestowania w Egipcie przez kapitał zagraniczny.

Hirszam Mohammed Kandil został mianowany na stanowisko premiera w lipcu 2012 roku. Wcześniej pełnił funkcję ministra ds. zasobów wodnych i nawadniania. Po jego nominacji administracja Mursiego podkreślała bezpartyjność swojego premiera, reklamując jego rząd jako gabinet fachowców.

3 lipca wywodzący się z Bractwa Muzułmańskiego Mohammed Mursi został odsunięty od władzy przez wojsko po wielu dniach masowych antyprezydenckich demonstracji. Armia tłumaczyła, że nie dokonała zamachu stanu, a jedynie spełniła wolę ludu w kwestii utorowania drogi do objęcia władzy przez nowe przywództwo. Po tym wydarzeniu w całym Egipcie dochodziło do manifestacji i starć między zwolennikami i przeciwnikami obalonego prezydenta.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
egiptwięzieniewyrok

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)