Egipt: Odkryto salę tronową faraona Ramzesa II
Egipscy archeolodzy odkryli na przedmieściach Kairu salę tronową faraona Ramzesa II. Doniesienia o znalezisku potwierdziło ministerstwo do spraw zabytków starożytności Egiptu.
Do odkrycia doszło dokładnie w dzielnicy El Mataria we wschodniej części Kairu, stolicy Egiptu. Mamduch ad-Damati, szef zespołu archeologów, twierdzi, że znalezienie sali można uznać za bardzo ważne i niepowtarzalne odkrycie. Sam był zaskoczony, że sala zachowała się w bardzo dobrym stanie.
Sala tronowa faraona Ramzesa II była miejscem wielu bankietów i uroczystości w starożytnym Egipcie. Tron był umieszczony na specjalnym podwyższeniu. Z sali korzystali potem następcy Ramzesa II.
Znaleziono także gliniane naczynia oraz kamienne tabliczki z hieroglifami. Odkryto również ceglany mur.
W ostatnich miesiącach archeolodzy natrafiają dość często na budowle z czasów starożytności, m.in. na nowe sfinsky.
Ramzes II - największy władca w dziejach starożytnego Egiptu
Faraon Ramzes II, zwany też Ramzesem Wielkim, rządził w latach 1279-1213 p.n.e. Historycy zgodnie uważają, że był największym faraonem w dziejach starożytnego Egiptu - głównie ze względu na swoje podboje, wznoszenie budowli i posągów na chwalę państwa i bogów oraz mocny rozwój gospodarczy rejonów Nilu. Starał się wzorować na polityce swoich poprzedników. Był współtwórcą pierwszego w historii traktaku pokojowego pomiędzy Egiptem i Hetytami. Żył blisko 100 lat, miał około 150 dzieci i 60 żon.