ŚwiatEgipski sąd nakazał zwolnienie obalonego prezydenta Hosniego Mubaraka

Egipski sąd nakazał zwolnienie obalonego prezydenta Hosniego Mubaraka

Egipski sąd nakazał zwolnienie z aresztu obalonego w styczniu 2011 r. prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka po rozprawie dotyczącej zarzutów przyjmowania podarunków od państwowego koncernu medialnego Al-Ahram - poinformowali przedstawiciele władz.

Egipski sąd nakazał zwolnienie obalonego prezydenta Hosniego Mubaraka
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Khaled Elfiqi

21.08.2013 | aktual.: 21.08.2013 17:02

AP pisze, że była to ostatnia sprawa, w związku z którą 85-letni Mubarak przebywa w areszcie. Reuters poinformował, że prokuratura zapowiedziała już, iż nie złoży apelacji. Szef służby więziennej Mostafa Baz powiedział jednej ze stacji telewizyjnych, że jego biuro zwróci się w czwartek do prokuratury z pytaniem, czy Mubarak jest poszukiwany w innych sprawach. Jeśli nie, zostanie zwolniony.

Obalony przywódca Egiptu oskarżony był między innymi o współudział w zabiciu niemal 900 osób w Kairze i w innych egipskich miastach w czasie rewolucji sprzed 2,5 roku. W ubiegłym roku sąd skazał polityka na dożywocie, ale w drugiej instancji odwołanie Mubaraka zostało przyjęte i proces rozpoczął się od nowa. 85-letnetniemu byłemu prezydentowi stawiane są też zarzuty korupcji, ale terminów procesów nie wyznaczono.

Nakaz wypuszczenia Mubaraka nie oznacza, że został on uwolniony od zarzutów przyjęcia korzyści majątkowych wartych miliony egipskich funtów, które rzekomo otrzymał w trakcie sprawowania swego urzędu od przedstawicieli tamtejszej gazety "Al-Ahram" jako dowód lojalności.

Według komentatorów, wypuszczenie na wolność byłego prezydenta może dodatkowo skomplikować napiętą sytuację w Egipcie, gdzie w ostatnich miesiącach doszło do obalenia następcy Mubaraka - prezydenta Mohameda Mursiego - oraz krwawych zamieszek między siłami bezpieczeństwa a zwolennikami Mursiego i Bractwa Muzułmańskiego.

- Jego zwolnienie wywoła chaos. Islamiści potraktują je jako dowód, że stary reżim powrócił - powiedział prawnik i obrońca praw człowieka Nasser Amin. Dodał, że formalnie rzecz biorąc Mubarak powinien zostać zwolniony, ale że "okoliczności polityczne" mogą to opóźnić.

Zobacz także
Komentarze (0)