PublicystykaEfekt 500 plus? Najnowszy sondaż

Efekt 500 plus? Najnowszy sondaż

Czy naprawdę 500 plus zachęca nas do posiadania większej ilości dzieci? 61 proc. Polaków uważa, że tak - wynika z sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna.

Efekt 500 plus? Najnowszy sondaż
Źródło zdjęć: © East News | Lukasz Piecyk/REPORTER
Ewa Koszowska

Wiekszość ekspertów przestrzegało przed wdrożeniem programu Rodzina 500 plus. Pojawiały się zarzuty, że to rozdawnictwo publicznych pieniędzy i że 500 złotych miesiecznie nie sprawi, że będzie sie rodzić więcej dzieci. W konsekwencji program nie rozwiąże przyszłych problemów demograficznych. Czarne scenariusze sie nie sprawdziły. Z 500 plus co miesiąc korzystają miliony Polaków. Program odmienił życie rodzin, pobudził gospodarkę i zachęcił Polki do podejmowania decyzji o zachodzeniu w ciążę.

Zobacz też - Olejnik o 500 plus: "To PiS zrobił dobrze"

Sondaż WP pokazuje, że zdecydowana większość Polaków (68 proc.) uważa, iż pieniadze z 500 plus wyraźnie pozytywnie wpływają na sytuację polskich rodzin. Tylko 14 proc. badanych jest odmiennego zdania. 18 proc. respondentów nie umie tego ocenić.

Obraz
© WP.PL

Większa liczba urodzin to zasługa 500 plus?

Z danych GUS wynika, że po raz pierwszy od wielu lat w tym roku liczba urodzeń przekroczy 400 tysięcy. Na pytanie, czy Twoim zdaniem program 500 plus zachęca Polaków do posiadania większej liczby dzieci, "tak" odpowiedziało 61 proc. ankietowanych. 22 proc. zaprzeczyło, a 17 proc stwierdziło, że "trudno powiedzieć".

Obraz
© WP.PL

Na co idą pieniądze z 500 plus?

Polacy nie marnotrawią środków z Programu 500 plus. Nie potwierdziły się obawy, że pieniądze będa przeznaczane na alkohol, papierosy czy drogie samochody. To raczej odosobnione przypadki. Z naszego badania wynika, że najwięcej pieniedzy z 500 plus idzie na edukację dziecka (53 proc.), ubrania (50 proc.) i żywnosć (36 proc.). Polacy dzieki programowi zaczęli też oszczędzać - 18 proc. pieniędzy jest odkładana.

Obraz
© WP.PL

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 24-27 listopada 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1045). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

Źródło artykułu:WP Opinie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)