Edward Snowden poprosił o azyl w Rosji?
Amerykanin Edward Snowden, który ujawnił dane o inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez służby specjalne USA, poprosił o polityczny azyl w Rosji - taką informację podała agencja Reutera powołując się na nieoficjalne źródło, a także gazeta "New York Times". - To nieprawda - zaprzeczają rosyjskie służby. Z kolei przedstawiciel służb konsularnych Rosji potwierdza informacje.
Kim Szewczenko, pracownik punktu konsularnego w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, poinformował, że reprezentująca Snowdena Sarah Harrison, podróżująca z nim pracowniczka demaskatorskiego portalu WikiLeaks, przekazała w niedzielę o godz. 22.30 (czasu miejscowego) jego prośbę o azyl w Rosji. Dodał, że na lotnisko przyjechał kurier i zabrał pakiet dokumentów - poinformowały agencje Interfax i ITAR-TASS.
W piśmie z prośbą o przyznanie azylu Snowden tłumaczy po raz kolejny, że nie jest zdrajcą i wyjaśnia swoje działania chęcią, by otworzyć światu oczy na naruszanie przez amerykańskie służby specjalne nie tylko praw amerykańskich obywateli, ale też mieszkańców państw Unii Europejskiej, w tym sojuszników z NATO.
Według ITAR-TASS rosyjska Federalna Służba Migracyjna twierdzi, że dotąd nie otrzymała żadnych dokumentów. Źródła w resortach siłowych ostrzegają zaś, że podejmowanie decyzji w sprawie przyznania Snowdenowi azylu może potrwać całe miesiące. Przypominaja, że podstawą przyznania azylu politycznego może być realne zagrożenie życia i zdrowia w kraju zamieszkania lub naruszenie praw i swobód.
Przedstawiciele Federalnej Służby Emigracyjnej wystosowały komunikat: "Wiadomość opublikowana w zagranicznych mediach nie odpowiada rzeczywistości" - głosi dokument.
Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin nie wykluczył, że Rosja może udzielić schronienia Snowdenowi. Putin zaznaczył jednak, że Amerykanin musiałby zaprzestać działalności szkodzącej władzom USA.
Według "New York Timesa", Snowden złożył prośbę o azyl w sumie w piętnastu krajach.
Snowden od 23 czerwca przebywa w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, dokąd przyleciał z Hongkongu. Jego paszport został unieważniony przez władze USA, które naciskają na poszczególne państwa, by nie pozwoliły Snowdenowi na dalszą podróż.
Amerykanin ujawnił dokumenty, z których wynika, że NSA i inne służby specjalne monitorowały i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie obywateli USA oraz cudzoziemców. Oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.