Trwa ładowanie...
ycipk-351uca
Portal Samorządowy
wybory samorzadowe

Edukacja mocną pozycją na liście przedwyborczych obietnic

Rola szkoły w wyborach samorządowych nie kończy się na zagwarantowaniu lokalizacji, w której oddaje się głos. Jak wyliczyli eksperci z fundacji Social Wolves, nawet 1/3 postulatów kandydatów w jesiennych wyborach samorządowych odnosi się do edukacji. - I co z tego. Większość z nich nie dotyczy jakości edukacji tylko spraw elementarnych i infrastrukturalnych, nie samej zmiany systemu - komentują.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Child.
Child. (Fotolia)
ycipk-351uca
  • Fundacja Social Wolves przy okazji zbliżających się wyborów samorządowych przyjrzała się jak kandydaci wykorzystują ten element życia.
  • Okazuje się, że choć często po niego sięgają, to dla edukacji niewiele wnoszą ich zapewnienia.
  • Wśród głównych postulatów dwóch największych partii znajdziemy między innymi tak enigmatyczne stwierdzenie jak szkoła przyjazna dzieciom, które nic nie wnosi w jakość nauczania - wskazują przedstawiciele fundacji.

Jak wynika z szacunków fundacji, nawet 1/3 zgłaszanych przez kandydatów do jesiennych wyborów postulatów dotyczy edukacji. Problem, na jaki zwracają uwagę eksperci, polega na tym, że nie dotyczą one poprawy jakości kształcenia, co powinno być kluczowe.

ycipk-351uca

Poza stwierdzeniem "szkoły przyjaznej dzieciom", które nie wnosi żadnych konkretów w jakość nauczania, w programach wyborczych można znaleźć też postulaty - zdaniem fundacji - niemające wiele wspólnego z procesem edukacyjnym, jak budowa dróg, chodników i boisk oraz oferta bezpłatnych biletów dla uczniów czy uruchomienie szybkiego internetu. Pozostałe ugrupowania obiecują jeszcze inne rzeczy m.in. współfinansowanie wyprawki szkolnej czy postulują lepszą edukację seksualną powstałą w oparciu o wiedzę Światowej Organizacji Zdrowia.

Jak podkreśla Marcin Bruszewski, współtwórca olimpiady projektów społecznych “Zwolnieni z Teorii”, wsparcie samorządów powinno wykraczać znacznie szerzej niż inwestycje w drogi czy boiska szkolne. - Rolą samorządów powinno być wspieranie nauczycieli w nabywaniu umiejętności nowoczesnego nauczania metodą projektową, tak jak to ma miejsce np. w Finlandii, gdzie dzieci uczą się holistycznie o zjawiskach, a nie wkuwają wiedzę na pamięć znaną polską metodą zakuj - zdaj - zapomnij - podkreśla Bruszewski.

Jego zdaniem, działanie ze strony samorządowców, które mogą zadbać o jakość i kierunek nauczania dzieci w każdej gminie, powinno być ukierunkowane na dwa główne obszary. Po pierwsze dofinansowanie szkoleń i rozwoju kadry oświatowej w zakresie wykorzystania nowoczesnych metod edukacyjnych czy korzystania z nowoczesnych technologii w edukacji. Po drugie wspieranie wszelkich inicjatyw organizowanych przez młodzież, bo to udowodniony sposób nabywania praktycznych kompetencji, które przydadzą się młodzieży w dorosłym, zawodowym życiu.

- Wszystkie inicjatywy mające na celu poprawę warunków edukacyjnych czy jakości edukacji są bardzo cenne. Kluczowe jest jednak rozszerzenie podstawy programowej o tematy, które wraz z rozwojem technologii są niezbędne jak np. cyberbezpieczeństwo, programowanie czy robotyka - komentuje Jowita Michalska, założycielka Digital University.

ycipk-351uca
  • Eksperci obawiają się również, że wraz z wygraną, odejdą w zapomnienie wypowiedziane wcześniej obietnice - nawet te poprawiające szkolną infrastrukturę. - Edukacja to długoterminowa inwestycja, której efekty będą widoczne za 10-20 lat. Wielu decydentom umyka ta perspektywa z oczywistych rachunków politycznych. To nie jest wymierna korzyść widoczna dzisiaj np. w postaci 500+, ale wizja przyszłości i przekonanie, że moje oraz twoje dziecko będzie sobie lepiej radzić w życiu za 10 czy 20 lat. W dbaniu o tę przyszłość widzę ogromną rolę organizacji pozarządowych, które mogą niezależnie od cyklu wyborczego i zewnętrznych wpływów przyjąć plan działania z długoterminowym wymiarem. I robią to, tak jak moja fundacja i wiele innych - podsumowuje Bruszewski.

Autor: KDS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-351uca

ycipk-351uca
ycipk-351uca