Trwa ładowanie...
d17vk5l

EBC pozostawił stopy procentowe bez zmian

Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła we czwartek bez zmian podstawowe stopy procentowe - podał bank w komunikacie. Taka decyzja banku zgodna jest z oczekiwaniami analityków, którzy nie spodziewali się w czwartek żadnych zmian.

Share
d17vk5l

Podstawowa stopa kredytu refinansowego w 12 państwach strefy euro wynosi nadal 3,25%, stopa oprocentowania depozytów przyjmowanych od banków 2,25%, a stopa pożyczek udzielanych bankom komercyjnym 4,25%.

Ministrowie finansów z Unii Europejskiej obradujący w poniedziałek w Luksemburgu ocenili, że aprecjacja euro pozwala na zachowanie kontroli nad poziomem inflacji 12 krajach strefy euro, a to pozwala bankowi centralnemu na pozostawienie stóp procentowych bez zmian.

_ Wyższa wartość euro i niższe stopy procentowe to bardziej sprzyjające warunki dla gospodarki niż odwrotnie_ - powiedział po zakończeniu konferencji ministrów finansów niemiecki przedstawiciel tego resortu Hans Eichel.

Austracki minister finansów Karl-Heinz Grasser ocenił we czwartek, że gdyby już dzisiaj EBC podwyższył stopy procentowe, to byłoby to niebezpieczne posunięcie, które mogłoby zagrozić ożywieniu gospodarczemu w strefie euro.

d17vk5l

Większość analityków spodziewa się teraz, że EBC pozostawi stopy procentowe w strefie euro bez zmian aż do końca trzeciego kwartału.

Bank centralny obniżył w 2001 roku stopy procentowe cztery razy, łącznie o 1,5%. W tym czasie Fed obniżył stopy procentowe w USA o 4,75%.

Również Bank Anglii, po dwudniowym posiedzeniu, zdecydował we czwartek o pozostawieniu swojej podstawowej stopy procentowej repo na poziomie 4%, najniższym od 1964 roku.

Europejski Bank Centralny ustala politykę monetarną dla Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Holandii, Belgii, Finlandii, Luksemburga, Irlandii, Austrii i Grecji. (miz)

d17vk5l

Podziel się opinią

Share
d17vk5l
d17vk5l
Więcej tematów