Trwa ładowanie...
d48mn2z

Dzwoni i pisze do księży. "Powiedzcie, że ich potrzebujecie"

Redaktor naczelny magazynu "Kontakt" nie szczędzi krytyki hierarchom za ich zaniedbania ws. przypadków pedofilii wśród księży. Teraz postanowił wesprzeć duchownych, którzy są dobrymi kapłanami. "Potrzebuję przykładu ich życia" - twierdzi Ignacy Dudkiewicz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ignacy Dudkiewicz uważa, że należy wesprzeć "dobrych" księży
Ignacy Dudkiewicz uważa, że należy wesprzeć "dobrych" księży (Agencja Gazeta, Fot: Franciszek Mazur)
d48mn2z

"Wykonałem wczoraj około dziesięciu telefonów, napisałem też kilka wiadomości. Do kogo? Do księży" - napisał na Facebooku Ignacy Dudkiewicz, redaktor naczelny magazynu "Kontakt" (redakcja określa się jako katolicka lewica).

Dziennikarz stwierdził, że chodzi o duchownych, którzy "doniesieniami o przestępstwach seksualnych w Kościele byli i są równie wstrząśnięci jak świeccy". I zapewnił, że choć Kościół nie potrzebuje takich księży jak ci, których przedstawiono w filmie "Tylko nie mów nikomu", nie oznacza to, że duchowni są w ogóle niepotrzebni.

d48mn2z

"Potrzebuję księży mądrych, prawych, odważnych. Potrzebuję sprawowanych przez nich sakramentów, ich rady, słowa i nauki. Potrzebuję przykładu ich życia - a doprawdy nie brakuje kapłanów dobrych, oddanych, cierpiących razem z wiernymi i z osobami skrzywdzonymi" - stwierdził.

Tomasz Sekielski i "Tylko nie mów nikomu". Coraz więcej reakcji

I zapewnił, że "to nie jest propozycja działań zamiast domagania się sprawiedliwości dla sprawców i kryjących ich hierarchów". "To propozycja obok, która innych działań nie zastąpi" - wyjaśnił Ignacy Dudkiewicz.

Dziennikarz przyznał, że nie wszyscy mogą uwierzyć w to, że są księża, którym "można zaufać, że są kapłani, którzy niczemu się nie sprzeniewierzyli". "Ja wiem, że jest ich wielu. Bo ich znam. Czy większość? Nie mam pojęcia. Wystarczająco wielu, by o tym mówić" - napisał.

d48mn2z

I zaproponował, by zadzwonić do księży, którzy "są dobrymi ludźmi i kapłanami". "Opowiedzcie im o swoim bólu. Podziękujcie za to, jakimi są księżmi. Powiedzcie, że ich potrzebujecie." - dodał.

Film Tomasza i Marka Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele premierowo pokaże Telewizja WP. Pierwsza emisja w czwartek, 16 maja, o godzinie 23.00. Kolejne w piątek i niedzielę.

d48mn2z

Telewizja WP jest dostępna naziemnie na ósmym multipleksie (MUX8), na platformie NC+ (kanał: 73) oraz w kablówkach, m.in.: UPC (kanał 116/158), Vectra (128), Multimedia (38), Netia (30), Inea (28), Toya (25) i wielu innych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d48mn2z

Podziel się opinią

Share

d48mn2z

d48mn2z
Więcej tematów