Dzwon Zygmunta rozkołysany dla papieża
Dzwon Zygmunta bił w poniedziałek po południu specjalnie dla papieża. W ten sposób uczczono 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II i zbliżające się 83. urodziny Ojca Świętego.
"Zygmunt" bije na Wawelu podczas największych uroczystości kościelnych i państwowych. Tym razem oznajmił początek międzynarodowych obchodów jubileuszu 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II. Zainaugurowano je w Krakowie, szczególnie bliskim papieżowi. Kolejne spotkania, organizowane przez instytuty włoskie, odbędą się w 24 miastach świata.
Na wieżę wawelskiej katedry wspięli się w poniedziałek przewodniczący włoskiej Izby Deputowanych Ferdinando Casini, były sekretarz Wielkiego Jubileuszu kardynał Crescenzio Sepe, wiceminister spraw zagranicznych Włoch Mario Baccini oraz metropolita krakowski ks. kard. Franciszek Macharski. Stamtąd, za pośrednictwem włoskiej telewizji, popłynęły do Watykanu życzenia dla papieża.
"Życzę, by Bóg dał Ojcu Świętemu siły i energię na dalsze lata pontyfikatu" - powiedział kardynał Sepe, a na zakończenie już po polsku dodał: "dziękuję, Ojcze Święty".
"Kraków Ojca Świętego patrzy na Rzym i składa swoje życzenia od św. Stanisława, z Katedry Wawelskiej. To jest głos Krakowa na 25- lecie i na nadchodzące już wnet urodziny. Zawsze i stale Kraków kocha Ojca Świętego" - zapewnił metropolita krakowski kard. Macharski. Przewodniczący włoskiej Izby Deputowanych Ferdinando Casini życzył papieżowi wielu lat w zdrowiu, "bo bardzo Cię potrzebujemy, Ojcze Święty".
"Zygmunt" wita Jana Pawła II przy każdej jego wizycie w Krakowie. Podczas ostatniej pielgrzymki do kraju papież otrzymał od wawelskich dzwonników osadzoną w krysztale miniaturę nowego serca dzwonu.
Głos "Zygmunta" otworzył też w listopadzie zeszłego roku posiedzenie włoskiego parlamentu, w którym po raz pierwszy uczestniczył papież. Jan Paweł II, przemawiając wówczas do deputowanych, określił podział Europy na zachodnią i wschodnią jako "nienaturalny". Powiedział, że kres temu położy poszerzenie Unii Europejskiej i podkreślił konieczność zachowania chrześcijańskich wartości w nowej zjednoczonej Europie.(iza)