PolskaDzwon Zygmunta bije w żałobie

Dzwon Zygmunta bije w żałobie

Głos Dzwonu Zygmunta ponownie zabrzmiał nad Krakowem w niedzielne przedpołudnie. Dzwon będzie też dzwonił codziennie, przez cały czas żałoby po Janie Pawle II - poinformował jeden z wawelskich dzwonników,
Marcin Biborski.

03.04.2005 11:35

Do czasu pogrzebu Jana Pawła II głos Dzwonu Zygmunta będzie rozlegał się ze Wzgórza wawelskiego codziennie o godz. 7.45. Poprzednio Dzwon Zygmunta bił w sobotę wieczorem przez dwadzieścia pięć minut, na wieść o śmierci Papieża.

Dzwon Zygmunta dzwonił o godz. 9.45 przez dziesięć minut z okazji Święta Miłosierdzia Bożego i na chwałę dzwonników: tych, którzy dzwonili, którzy będą dzwonić i którzy otaczali "Zygmunta" opieką. Od momentu, kiedy serce "Zygmunta" pękło, proboszcz wawelski ks. Infułat Janusz Bielański postanowił, że pierwsza niedziela po Wielkanocy będzie świętem dzwonników - wyjaśnił Marcin Biborski.

Katedra Wawelska ma szczególne znaczenie dla Ojca Świętego. Tu, w krypcie św. Leonarda, po otrzymaniu święceń kapłańskich odprawił 2 listopada 1946 r. mszę prymicyjną. 28 września 1958 r. w prezbiterium katedry odbyła się konsekracja biskupia księdza Karola Wojtyły, a 9 lipca 1967 r. - ingres kardynalski metropolity krakowskiego.

Do dziś w katedrze, w pobliżu wejścia do zakrystii stoi konfesjonał, w którym młody Karol Wojtyła spowiadał się 1 września 1939 r., tuż po otrzymaniu informacji o wybuchu wojny.

Jan Paweł II odwiedzał katedrę na Wawelu podczas każdego pobytu w Krakowie. Był tam w latach: 1979, 1983, 1987, 1991, 1997, 1999 i 2002. Za każdym razem witał go dźwięk Dzwonu Zygmunta. Podczas ostatniej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski w 2002 r. głos "Zygmunta" niósł się nad miastem aż pół godziny. Rozległ się także dla uczczenia 25-lecia pontyfikatu Ojca Świętego.

Głos Dzwonu Zygmunta rozlega się nad Krakowem tylko podczas największych uroczystości kościelnych i państwowych i w momentach najważniejszych dla polskiego narodu. Dzwon został ufundowany przez króla Zygmunta Starego i umieszczony na wieży 9 lipca 1521 r. Cztery dni później po raz pierwszy nad miastem rozległ się jego głos.

Serce Dzwonu Zygmunta pękło podczas Bożego Narodzenia 2000. Dzwon Zygmunta z nowym sercem zadzwonił w Wielką Sobotę 2001 roku. Zdaniem dzwonników, jego dźwięk jest co najmniej tak piękny, jak "Zygmunta" ze starym sercem.

Przywilej bicia w Dzwon Zygmunta posiada 28 dzwonników stowarzyszonych w elitarnym Bractwie Dzwonników Zygmunta. Do rozkołysania "Zygmunta" potrzebnych jest jednorazowo 12 osób.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)