Trwa ładowanie...
d3faps1
IAR

Dzisiaj rozpoczną się negocjacje ws. Brexitu. Cameron pisze do Tuska

Wielka Brytania ogłosi dziś warunki pozostania w Unii Europejskiej. Żądania będą przedstawione w liście premiera Davida Camerona do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Tym samym rozpoczną się oficjalne negocjacje Londynu z Brukselą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
David Cameron
David Cameron (PAP/EPA, Fot: ANDY RAIN)
d3faps1

Jeszcze przed publikacją listu brytyjski premier David Cameron oświadczył w czasie przemówienia w Chatham House, że UE musi odgrywać mniejszą rolę w niektórych aspektach funkcjonowania jej członków. Dodał, że Unia Europejska musi się zmienić i stać się bardziej konkurencyjną. Oznajmił, że Wielka Brytania domaga się zmian w czterech obszarach, m.in. ochrony krajów nienależących do strefy euro, zmniejszenia biurokracji i przyznania większych kompetencji narodowym parlamentom.

W przemówieniu zaznaczył, że największą siłą Europy jest jej różnorodność. - Wielka Brytania stoi na stanowisku: celebrujmy ten fakt, uznajmy, że odpowiedź na każdy problem nie zawsze brzmi "więcej Europy". Czasem to mniej Europy - przekonywał.

Szef brytyjskiego rządu powiedział też, że Wielka Brytania potrzebuje mechanizmów ochrony w strefie euro. Jak podkreślił, należy uznać fakt, że UE jest unią więcej niż jednej waluty. Cameron mówił także o prawie poszczególnych krajów do większej kontroli napływu migrantów.

d3faps1

Zastrzegł również, że zasada swobodnego przemieszczania się osób nie powinna stosować się do nowych krajów UE, dopóki ich gospodarki nie zrównają się w większym stopniu z poziomem brytyjskim.

Brytyjski premier David Cameron powiedział, że UE powinna zapewnić parlamentom grupy państw członkowskich możliwość odrzucania unijnego prawodawstwa, jeśli są im przeciwne.

- Nie sugerujemy prawa weta dla każdego parlamentu krajowego z osobna - oświadczył. - Zdajemy sobie sprawę, że w Unii 28 krajów oznaczałoby to impas - dodał.

Opowiedział się jednak za "nowym rozwiązaniem, zgodnie z którym grupy narodowych parlamentów mogłoby występować wspólnie i odrzucać unijne prawa, które nie są w ich narodowym interesie".

d3faps1

Referendum ws. Brexitu w 2016?

Cameron stwierdził podczas poniedziałkowego przemówienia do członków Stowarzyszenia Brytyjskiego Przemysłu, że utrzymanie unijnego status quo to dla Londynu za mało. Brytyjski premier powtórzył, że jeśli uzyska zwolnienie Wielkiej Brytanii z wymogu "stałego zacieśniania unii" i gwarancje "redukcji nacisku imigracyjnego", z ochotą podejmie kampanię za pozostaniem w Unii Europejskiej.

Podkreślał, że chodzi mu przede wszystkim o zapewnienie elastyczności ze strony unijnych władz. Dodał, że rozpoczyna się formalny etap negocjacji z Unią, zgodnie z postulatami zawartymi w liście, który we wtorek otrzyma jej przewodniczący, Donald Tusk. - Jeśli Unia okaże się dość elastyczna - zostaniemy. Jeśli nie, będziemy sobie musieli zadać pytanie: czy to jest organizacja dla nas? - oświadczył Cameron, podkreślając, że traktuje sprawę jak najbardziej poważnie.

Ponadto władze w Londynie postulują reformę systemu instytucjonalnego Unii Europejskiej, która doprowadziłaby do zrównoważenia wpływów 19 państw strefy euro oraz dziewięciu państw pozostających poza unią walutową, przyznając tym ostatnim równoprawny status i osobowość instytucjonalną.

Postulaty Londynu zostaną w najbliższych tygodniach omówione przez europejskie rządy. Kluczowa dyskusja na ten temat zaplanowana jest na grudniowy szczyt w Brukseli, a zakończenie negocjacji spodziewane jest wiosną. Oczekuje się, że referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej odbędzie się jesienią 2016 roku.

d3faps1

Podziel się opinią

Share
d3faps1
d3faps1
Więcej tematów