Trwa ładowanie...

Dziś wieczorem spójrz w górę. Wyjątkowe zjawisko rozświetli niebo

Już dzisiejszego wieczoru ma miejsce maksimum roju Kwadrantydów. To wyjątkowa okazja do oglądania spadających gwiazd, liczba rejestrowanych zdarzeń może sięgnąć nawet 120 na godzinę.

Dziś wieczorem spójrz w górę. Wyjątkowe zjawisko rozświetli nieboŹródło: NASA
d2v61g1
d2v61g1

Kwadrantydy są jednym z najbardziej aktywnych rojów. Są bardzo dobrze widoczne z Polski, natomiast najlepszy momentem do ich obserwacji będzie druga połowa nocy. Ale nie martwcie się, jeśli pogoda pozwoli, to można je oglądać już po zmroku. Po godzinie 22 powinny być już dobrze widoczne, a około północy widok może być już niesamowity.

Niestety obserwację może utrudniać silnie świecący Księżyc. Dnia wczorajszego mieliśmy na niebie pełnię, przez co najsłabsze obiekty będą trudno widoczne.

W atmosferę wchodzą z prędkością 41 km/s, co może wydawać się ogromną liczbą. Jednak to średnia prędkość dla meteorów, Leonidy "spadają" z prędkością nawet 71 km/s. Obiektem pochodzenia tego roju, jet planetoida 196256 2003 EH1, która należy do grupy Amora. Odkryto ją 6 marca 2003 roku, w ramach programu zajmującego sie poszukiwaniem planetoid i komet, które mogą zagrażać Ziemi.

Szukasz nowego i niedrogiego sprzętu RTV i AGD? Sprawdź promocje na stronie Komputronik kody rabatowe.

d2v61g1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v61g1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj