ŚwiatDziś Święto Zakochanych, czyli popularne walentynki

Dziś Święto Zakochanych, czyli popularne walentynki

Obchodzone dzisiaj popularne walentynki swoją nazwę zawdzięczają Świętemu Walentemu, który był biskupem i męczennikiem. Patron zakochanych zginął w Rzymie w 3. wieku.

Dziś Święto Zakochanych, czyli popularne walentynki
Źródło zdjęć: © PAP | Maciej Kulczyński

Tradycją święta jest wysyłanie kartek pocztowych, listów lub e-maili, zwanych "walentynkami", a także obdarowywanie się drobnymi prezentami, jak kwiaty, słodycze, czy maskotki. Kartka powinna zawierać miłosne wyznanie, najlepiej wierszem, i być podpisana "Twoja Walentynka" lub "Twój Walenty". Jednak 14 lutego jest także okazją do wykonania ciepłego gestu wobec kolegów, znajomych, rodziny czy przyjaciół.

Sposobów świętowania walentynek jest bardzo wiele, można zaprosić ukochaną osobę na kolację, zaproponować jej lot balonem, czy egzotyczną wycieczkę. W tym roku 25 tysięcy narzeczonych z 20. krajów spotka się w Watykanie z papieżem Franciszkiem.

Walentynki były znane już w średniowieczu w Anglii i Francji, stamtąd zostały przeniesione do krajów anglosaskich. Do Polski jednak, święto to przywędrowało w 20. wieku ze Stanów Zjednoczonych. Bywa ono krytykowane, jako przejaw komercjalizacji życia i naśladownictwo obcej kulturowo nam tradycji. Najwięcej zwolenników tego święta jest wśród ludzi młodych. Starsze osoby prezentują większy dystans, znają i akceptują, lecz nie poddają się, choćby presji reklam produktów walentynkowych.

Początków walentynek należy szukać w starożytnym Rzymie. Według przekazów, biskup Walenty wbrew edyktowi cesarza, potajemnie udzielał ślubów młodym legionistom. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji ten napisał do ukochanej list, który podpisał: "Od Twojego Walentego". Został ścięty 14 lutego 269 roku. Jego grób już w 4. wieku był otoczony kultem. W 15. stuleciu papież Aleksander VI ogłosił biskupa Walentego patronem zakochanych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)