PolskaDziś rozpoczyna się 51. edycja festiwalu Jazz nad Odrą

Dziś rozpoczyna się 51. edycja festiwalu Jazz nad Odrą

Dziś rozpoczyna się jeden z najstarszych i najbardziej znanych festiwali jazzowych w Polsce – Jazz nad Odrą. W tym roku, muzycy zagrają we Wrocławiu po raz 51.

Dziś rozpoczyna się 51. edycja festiwalu Jazz nad Odrą
Źródło zdjęć: © Facebook | Jazz nad Odrą

Koncertem dwóch zespołów - Ewelina Serafin Quartet i Tomasz Pruchnicki Quartet – rozpocznie się we Wrocławiu 51. edycja festiwalu Jazz nad Odrą. Po raz pierwszy impreza w stolicy Dolnego Śląska odbyła się w 1964 r. i niemal od razu zaskarbiła sobie uznanie muzyków i krytyków jazzowych w kraju, stając się jednym z najważniejszych festiwali muzycznych w Polsce.

Początkowo było to wydarzenie związane z legendarnym klubem „Pałacyk”, gdzie odbywały się koncerty muzyków festiwalowych. W kolejnych latach część występów odbyło się również w auli Politechniki Wrocławskiej, a w roku 1996 organizacją festiwalu zajął się wrocławski klub „Impart”.

Nieodłącznym niemal elementem festiwalu jest konkurs na indywidualność jazzową, który w przeszłości zwyciężali tacy muzycy jak trio Włodzimierza Nahornego, trio Jacka Bednarka, High Society Band czy Old Metropolitan Band. Dzięki Jazzowi nad Odrą na scenie polskiej pojawiły się takie postaci jak Andrzej Zaucha, Krzesimir Dębski czy Ewa Bem. Przez wszystkie lata trwania Jazz nad Odrą przyciągnął do Wrocławia także gwiazdy zagraniczne, takie jak Pat Metheny, Diana Krall, Paco de Lucia czy Al di Meola.

W tym roku festiwal potrwa siedem dni i zakończy się w poniedziałek, 20 kwietnia koncertem Piotra Wojtasika, wybitnego absolwenta wrocławskiej Akademii Muzycznej oraz znanego amerykańskiego trębacza, Dave’a Douglasa.

15 kwietnia o 22.30 odbędzie się koncert stanowiący muzyczne wspomnienie Ryszarda Gwalberta Miśka – „Po co jazzowi awangarda?”. Muzyczna podróż poprowadzi przez wszystkie formy awangardy jazzowej, począwszy od lat 70. XX wieku – tak zwaną „drugą falę” w latach 80. czy związany z latami 90. yass.

W czwartek i piątek odbędą się koncerty konkursowe, zaś koncert grand prix przewidziany jest w sobotę. Podczas występu grand prix zagra również wybitny polski jazzman, będący dyrektorem artystycznym Jazzu nad Odrą – Leszek Możdżer. W koncercie na dwa fortepiany obok Możdżera wystąpi młody brytyjski muzyk, Gwilyn Simcock.

Dzień wcześniej, w piątek, na scenie Impartu wystąpi jedna z najbardziej znanych osobowości współczesnego jazzu – David Sanborn oraz trio niemniej kultowego muzyka, Lee Konitza.

Dokładny program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej jazznadodra.pl. Wszystkie wydarzenia muzyczne (oprócz niedzielnego koncertu Zohar Fresco Quartet w Starym Klasztorze) odbędą się klubie Impart, ul. Mazowiecka 17.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)