Dziś pożegnanie abp. Ignacego Tokarczuka
Wierni pożegnają dziś byłego metropolitę przemyskiego arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. Ten niezwykle zasłużony dla polskiego Kościoła kapłan spocznie w katedrze archidiecezjalnej w Przemyślu. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 11.00.
Wczoraj trumna z ciałem arcybiskupa została przeniesiona z Pałacu Biskupów do katedry przemyskiej, gdzie modlono się za duszę arcybiskupa Tokarczuka. Biskupa seniora archidiecezji przemyskiej żegnali mieszkańcy Przemyśla, ale także działacza dawnej opozycji antykomunistycznej, w której wspieranie ksiądz arcybiskup mocno się angażował.
Ksiądz arcybiskup Ignacy Tokarczuk zmarł 29 grudnia w Przemyślu w wieku 94 lat. W latach 1966-1993 kierował diecezją przemyską. W okresie komunizmu należał do najbardziej bezkompromisowych hierarchów Kościoła katolickiego w relacjach z władzami komunistycznymi.
Abp Ignacy Tokarczuk urodził się 1 lutego 1918 r. w Łubiankach Wyżnych k. Zbaraża. W 1937 r. wstąpił do seminarium duchownego we Lwowie i został studentem tamtejszego Uniwersytetu Jana Kazimierza. Studia kończył już w czasie wojny w konspiracyjnym seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1942 r. z rąk biskupa pomocniczego lwowskiego Eugeniusza Baziaka.
Był wikariuszem w Złotnikach, a później we Lwowie. W listopadzie 1945 r. wyjechał do Katowic. Rok później rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w 1951 r. obronił doktorat. Początkowo pracował na KUL, a w 1952 r. wyjechał do Olsztyna, gdzie w Wyższym Seminarium Duchownym "Hosianum" był wykładowcą przez 10 lat. Wykładał filozofię i teologię. W 1962 r. powrócił na KUL.
W grudniu 1965 r. uzyskał sakrę biskupią i został mianowany biskupem przemyskim. Święceń biskupich udzielił mu kardynał Stefan Wyszyński. Od połowy lat 70. wspierał działania opozycji antysystemowej, m.in. KOR, ROPCiO, a później Solidarności. Jako biskup przemyski, mimo braku zezwoleń władz PRL, budował w diecezji kościoły (w latach posługi biskupiej zbudowano ponad 400 kościołów i kaplic). Za swoją bezkompromisową postawę w obronie instytucji Kościoła Katolickiego w PRL był wielokrotnie szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa.
Arcybiskupem metropolitą przemyskim został w 1992 r. Rok później przeszedł na emeryturę i został biskupem seniorem archidiecezji przemyskiej. 3 maja 2006 został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. Od 16 lipca 2011 pozostawał najstarszym polskim biskupem.