Trwa ładowanie...

Dziś ostatni dzień wystawienia Całunu Turyńskiego

2 miliony 100 tysięcy ludzi z całego świata obejrzało Całun Turyński - podano w przedostatnim dniu wystawienia słynnego płótna w katedrze w stolicy Piemontu. Podkreśla się, że na zimową olimpiadę w Turynie w 2006 roku przyjechało dwa razy mniej ludzi.

Share
Dziś ostatni dzień wystawienia Całunu TuryńskiegoŹródło: AP
d1gz8tc

O godzinie 14.00 w niedzielę ostatni pielgrzym będzie mógł zobaczyć płótno, w które zgodnie z tradycją owinięte było ciało Chrystusa po ukrzyżowaniu.

Wystawione ono było przez 44 dni, od 10 kwietnia.

Zadowolenie z ogromnego napływu wiernych z wielu krajów wyraził arcybiskup Turynu kardynał Severino Poletto, który w niedzielę po południu odprawi w katedrze świętego Jana uroczystą mszę z okazji zamknięcia tego wydarzenia religijnego.

d1gz8tc

Kardynał Poletto wyjaśnił jednocześnie, że Całun nie może być dostępny przez cały czas, przede wszystkim ze względu na ryzyko jego zniszczenia. Poza tym, dodał, "im więcej coś się pokazuje, tym bardziej zanika zainteresowanie". To musi pozostać "nadzwyczajne święto" - podkreślił.

Największym wydarzeniem, towarzyszącym pierwszemu od 10 lat wystawieniu Całunu była wizyta papieża Benedykta XVI 2 maja w Turynie.

Po przeprowadzonej w 2002 gruntownej renowacji tkaniny przy użyciu najnowszej technologii była ona znacznie lepiej widoczna niż kiedykolwiek wcześniej, także dzięki usunięciu fragmentów materiału, jakim załatano ją po pożarze w 1532 roku.

Kościół nie zajmuje oficjalnego stanowiska w toczącej się od lat dyskusji na temat autentyczności Całunu Turyńskiego.

d1gz8tc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gz8tc
d1gz8tc
Więcej tematów