Dziś oficjalnie rozpoczyna się pontyfikat papieża Franciszka
Dziś oficjalnie rozpoczyna się pontyfikat nowego papieża. Przed mszą świętą inaugurującą jego posługę Ojciec Święty otrzyma paliusz i pierścień Rybaka - znaki jego roli w Kościele. Ceremonia odbędzie się na placu świętego Piotra.
Paliusz to pas z białej wełny, który w Kościele Katolickim przysługuje metropolitom. Oznacza posługę pasterza. Z kolei pierścień Rybaka, to znak, że noszący go jest następcą świętego Piotra. Franciszek chciał, aby jego pierścień był cały ze srebra, jedynie pozłacany. Dotychczas pierścienie były złote.
- Na tego papieża czekał cały świat,mówi arcybiskup Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który razem z 11 innymi biskupami z Polski uczestniczy w Watykanie w rozpoczęciu pontyfikatu Ojca Świętego. - To, że tak wielu interesuje się Franciszkiem, pokazuje, że z ludźmi nie jest tak źle - podkreśla arcybiskup. - Przecież oni szukają tych wartości, które następca świętego Piotra reprezentuje - dodaje.
Z kolei Argentyńczyk, ksiądz Stefan Moszoro-Dąbrowski jest przekonany, że papież da światu świadectwo wiary realizowanej w życiu. Duchowny mówi, że w bardzo trudnych czasach, w Argentynie obecny papież pokazał, że można być prospołecznym i jednocześnie wiernym Ewangelii.
W czasie całej uroczystości wykorzystywany będzie język włoski, łacina i greka. Homilię papież wygłosi po włosku. Nie można wykluczyć, że w jej trakcie Ojciec Święty doda coś do przygotowanego tekstu, który sam napisał, gdyż "lubi pewną spontaniczność" - zapowiedział ksiądz Federico Lombardi rzecznik prasowy Watykanu
Miserando atque eligendo
Przewiduje się, że podczas mszy na placu Świętego Piotra z okazji inauguracji, jednym z tematów homilii nowego papieża będzie miłosierdzie. Wskazuje na to zawołanie biskupie "Okazując miłosierdzie i wybierając", które papież postanowił zachować.
O tym, że papież zachowa swe dotychczasowe zawołanie - Miserando atque eligendo - poinformował rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi w przeddzień ceremonii. Miłosierdziu i jego sile, zdolnej zmienić świat na lepsze, nowy biskup Rzymu poświęcił zarówno swą homilię podczas niedzielnej mszy w parafii za Spiżową Bramą, jak i improwizowane rozważania w czasie pierwszego spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Wydaje się, że determinacja, z jaką papież porusza tę kwestię, stanowi zapowiedź, że będzie ona jednym z fundamentów jego pontyfikatu. Drugi kluczowy aspekt swego spojrzenia papież przedstawił podczas spotkania z dziennikarzami, gdy wyznał "Jakże chciałbym Kościoła ubogiego i dla ubogich".
Sprawa miłosierdzia bardzo zbliża Franciszka do Jana Pawła II, choć - jak się zauważa - w żadnym ze swych wystąpień nie cytował on swych poprzedników.
Z kolei komentatorzy przekonani o tym, że papież z Argentyny zdecydowany jest zmienić nie tylko oblicze Kościoła, ale także samego Watykanu i papiestwa oczekują, że w "programowej" homilii odnajdą zapowiedzi takich zmian.
Uroczystość inauguracji pontyfikatu rozpocznie się oficjalnie o 9.30. Papież przybędzie na plac pół godziny wcześniej, by przywitać się z wiernymi i objechać samochodem poszczególne sektory.