ŚwiatDziś oficjalnie rozpoczyna się pontyfikat papieża Franciszka

Dziś oficjalnie rozpoczyna się pontyfikat papieża Franciszka

Dziś oficjalnie rozpoczyna się pontyfikat nowego papieża. Przed mszą świętą inaugurującą jego posługę Ojciec Święty otrzyma paliusz i pierścień Rybaka - znaki jego roli w Kościele. Ceremonia odbędzie się na placu świętego Piotra.

Dziś oficjalnie rozpoczyna się pontyfikat papieża Franciszka
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Andrea Solero

Paliusz to pas z białej wełny, który w Kościele Katolickim przysługuje metropolitom. Oznacza posługę pasterza. Z kolei pierścień Rybaka, to znak, że noszący go jest następcą świętego Piotra. Franciszek chciał, aby jego pierścień był cały ze srebra, jedynie pozłacany. Dotychczas pierścienie były złote.

- Na tego papieża czekał cały świat,mówi arcybiskup Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który razem z 11 innymi biskupami z Polski uczestniczy w Watykanie w rozpoczęciu pontyfikatu Ojca Świętego. - To, że tak wielu interesuje się Franciszkiem, pokazuje, że z ludźmi nie jest tak źle - podkreśla arcybiskup. - Przecież oni szukają tych wartości, które następca świętego Piotra reprezentuje - dodaje.

Z kolei Argentyńczyk, ksiądz Stefan Moszoro-Dąbrowski jest przekonany, że papież da światu świadectwo wiary realizowanej w życiu. Duchowny mówi, że w bardzo trudnych czasach, w Argentynie obecny papież pokazał, że można być prospołecznym i jednocześnie wiernym Ewangelii.

W czasie całej uroczystości wykorzystywany będzie język włoski, łacina i greka. Homilię papież wygłosi po włosku. Nie można wykluczyć, że w jej trakcie Ojciec Święty doda coś do przygotowanego tekstu, który sam napisał, gdyż "lubi pewną spontaniczność" - zapowiedział ksiądz Federico Lombardi rzecznik prasowy Watykanu

Miserando atque eligendo

Przewiduje się, że podczas mszy na placu Świętego Piotra z okazji inauguracji, jednym z tematów homilii nowego papieża będzie miłosierdzie. Wskazuje na to zawołanie biskupie "Okazując miłosierdzie i wybierając", które papież postanowił zachować.

O tym, że papież zachowa swe dotychczasowe zawołanie - Miserando atque eligendo - poinformował rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi w przeddzień ceremonii. Miłosierdziu i jego sile, zdolnej zmienić świat na lepsze, nowy biskup Rzymu poświęcił zarówno swą homilię podczas niedzielnej mszy w parafii za Spiżową Bramą, jak i improwizowane rozważania w czasie pierwszego spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

Wydaje się, że determinacja, z jaką papież porusza tę kwestię, stanowi zapowiedź, że będzie ona jednym z fundamentów jego pontyfikatu. Drugi kluczowy aspekt swego spojrzenia papież przedstawił podczas spotkania z dziennikarzami, gdy wyznał "Jakże chciałbym Kościoła ubogiego i dla ubogich".

Sprawa miłosierdzia bardzo zbliża Franciszka do Jana Pawła II, choć - jak się zauważa - w żadnym ze swych wystąpień nie cytował on swych poprzedników.

Z kolei komentatorzy przekonani o tym, że papież z Argentyny zdecydowany jest zmienić nie tylko oblicze Kościoła, ale także samego Watykanu i papiestwa oczekują, że w "programowej" homilii odnajdą zapowiedzi takich zmian.

Uroczystość inauguracji pontyfikatu rozpocznie się oficjalnie o 9.30. Papież przybędzie na plac pół godziny wcześniej, by przywitać się z wiernymi i objechać samochodem poszczególne sektory.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (134)