Dziś Niedziela Palmowa. "Zaczynamy najważniejszy tydzień w roku"
Palmy to symbol odradzającego się życia. Wierni przynoszą je do kościołów na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy na Święto Paschy. - Kościół chce dziś przekazać ludziom pokój i nadzieję wypływającą z męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - zaznacza rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Zwyczaj święcenia palm pochodzi z XI wieku. W uroczystych procesjach idą dziś z nimi wierni w kościołach w całej Polsce. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski podkreśla, że główne uroczystości odbywają się oczywiście w Izraelu.
Idą dokładnie śladami Jezusa
Procesja z palmami wyrusza z Betfage, niewielkiego sanktuarium na Górze Oliwnej, i przechodzi do kościoła św. Anny, już w murach starożytnej Jerozolimy.
– Przemarsz odbywa się dokładnie śladami Jezusa, który wjeżdżał do miasta na osiołku. Jerozolimska procesja różni się od polskich procesji tym, że wierni uczestniczą w niej, przynosząc palmowe liście i gałązki oliwne, podczas gdy w Polsce istnieje tradycja ozdobnych palemek, często ręcznie wyrabianych – cytuje słowa Rytla-Andrianika portal TVP Info.
Rzecznik KEP podkreśla, że właśnie w Niedzielę Palmową rozpoczyna się tzw. Wielki Tydzień, czyli najważniejszy moment roku dla chrześcijan na całym świecie.
– W tych dniach Kościół, poprzez liturgie, znaki, symbole oraz tradycje, chce przekazywać ludziom na całym świecie pokój i nadzieję wypływającą z istoty chrześcijaństwa: męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa – zaznacza duchowny.
Niedziela Palmowa wypada zawsze 7 dni przed Wielkanocą. Pierwsze znane zapisy dotyczące święta pochodzą z IV wieku z dziennika pątniczki Egerii. Do Polski święto to dotarło w okresie średniowiecza.
Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży.
Źródło: WP.pl, TVP Info, DoRzeczy.pl