Trwa ładowanie...
d3ei9bc

Dziś Blue Monday, najbardziej depresyjny dzień w roku

20 stycznia może dać się we znaki wielu osobom. W poniedziałek przypada Blue Monday - najbardziej depresyjny dzień roku. Mamy też dobrą wiadomość. "Święto" to jest fikcyjne, a dzisiejszy dzień nie różni się niczym od pozostałych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Blue Monday - najbardziej depresyjny dzień roku
Blue Monday - najbardziej depresyjny dzień roku (Pixabay.com)
d3ei9bc

W światowej tradycji Blue Monday przypada zawsze w trzeci poniedziałek stycznia. Zgodnie z wyliczeniami brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla miał to być najbardziej depresyjny dzień w roku. Po raz pierwszy Blue Monday odbył się w 2004 roku.

Na wskazanie akurat tego dnia składać miało się kilka czynników:

  • pogodowy (mało światła dziennego i krótki dzień)
  • psychologiczny (świadomość, że dotrzymanie obietnic noworocznych będzie niemożliwe)
  • finansowy (ostateczny termin spłaty świątecznych pożyczek)

Blue Monday to "farsa"

Pomysł Cliffa Arnalla od początku był głośno komentowany w świecie naukowym. Kolejni badacze podważali racjonalność algorytmu wyznaczającego datę Blue Monday. Naukowcy twierdzili, że najbardziej depresyjny dzień roku to farsa, a samego autora algorytmu nazwano "korporacyjną prostytutką", ponieważ miał on opracować teorię na zamówienie wielkich korporacji.
Oba zarzuty okazały się słuszne. Cliff Arnall przyznał, że Blue Monday nie istnieje. Algorytm miał opierać się na bzdurnych zmiennych, a projekt powstał na potrzeby kampanii reklamowej, której celem było zwiększenie sprzedaży wycieczek w biurze podróży.

d3ei9bc

Mimo naukowego obalenia tej teorii Blue Monday na stałe wpisał się do światowego kalendarza. Komercyjne święto zyskało tak dużą popularność, że obchodzone jest do dziś.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Duda boi się bardziej Kosiniaka-Kamysza niż Kidawy-Błońskiej? Reakcja Sienkiewicza

d3ei9bc

Podziel się opinią

Share
d3ei9bc
d3ei9bc
Więcej tematów