"Dziesięć sytuacji". Zawiadomienie na byłego dyrektora NIW w prokuraturze

Szef Narodowego Instytutu Wolności Michał Braun zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez swojego poprzednika Wojciecha Kaczmarczyka i jego zastępców: Przemysława Jaśkiewicza i Michała Rulskiego. Chodzi m.in. o finansowanie wybranych organizacji z pominięciem kryteriów ustawowych.

Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Sonia Bekier

- 8 kwietnia skierowałem do prokuratury powiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego przez powołanego - przez ówczesnego ministra Piotra Glińskiego - dyrektora NIW Wojciecha Kaczmarczyka oraz jego zastępców – przekazał we wtorek PAP dyrektor NIW-CRSO Michał Braun.

W zawiadomieniu opisanych zostało "dziesięć konkretnych sytuacji, kiedy mogło do takiego przestępstwa dojść".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Trzecia Droga jednak nierozerwalna? Jasne stanowisko Polski 2050

Nielegalne dofinansowania?

Przykłady nadużyć, które wskazano w zawiadomieniu do prokuratury to m.in. dofinansowanie dla organizacji Matecznik Pomocniczości i Dobroci na projekt "Lubuska Ofensywa Młodzieżowa – LOM!" "pomimo nieuzyskania wystarczającej liczby punktów", czy "nielegalna i nierzetelna" ocena wniosków złożonych w konkursie NOWEFIO przez Fundację Polska Wielki Projekt.

"Może to świadczyć o nadużyciu uprawnień na szkodę interesu publicznego, w związku z wpłynięciem na wyniki konkursów na rzecz podmiotów, które nie uzyskały wystarczającej liczby punktów zgodnie z kryteriami merytorycznymi i ze szkodą dla wnioskodawców, których oceny zostały pomniejszone bez żadnego uzasadnienia odnoszącego się do kryteriów konkursowych. Tego typu działania świadczą o nieuprawnionym wpływaniu na wyniki konkursów" - podkreślił Braun.

Konkurs odbędzie się jeszcze raz

Dyrektor NIW-CRSO unieważnił wyniki pracy komisji konkursowej Programu Organizacji Poradniczych, w ramach której dokonano nielegalnych (według NIK) zmian na liście rankingowej organizacji starających się o dofinansowania. Braun poinformował, że odbyło się już nowe losowanie członków komisji, a sam konkurs zostanie ponownie rozstrzygnięty do 15 kwietnia.

- Wydawanie publicznych środków niegodnie z prawem, dotowanie poza procedurami organizacji wybranych przez byłe władze NIW, a przez to podważanie zaufania do sektora pozarządowego to działania, na które nie wolno przymknąć oczu – podkreślił dyrektor NIW-CRSO Michał Braun.

Granty dla osób związanych z polityką

Zawiadomienie do prokuratury oparte jest na art. 231 Kodeksu karnego, który mówi, że funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego popełnia przestępstwo.

Braun w swoim zawiadomieniu wskazał również na sytuacje, kiedy Wojciech Kaczmarczyk, ówczesny dyrektor NIW CRSO, "w sposób niecelowy, niegospodarny oraz niezgodny z prawem udzielił zgód na zmiany list rankingowych i dofinansowanie wybranych organizacji, pomijając kryteria ustawowe, a także dopuszczenie do pracy ekspertów pomimo zgłoszonego konfliktu interesów".

Wcześniej Braun podkreślał, że priorytetem dla niego jest zmiana wizerunku NIW. - Organizacje pozarządowe wskazywały, że wielu beneficjentów, którzy otrzymywali granty, było powiązanych politycznie. Nie możemy się na to zgodzić - powiedział.

Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego to agencja powołana w 2017 r. działająca przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej zadaniem jest wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, działalności pożytku publicznego i wolontariatu. Instytut rozdziela środki publiczne dla organizacji pozarządowych.

Czytaj także:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)