Dziesiątki tysięcy ludzi na pogrzebie opozycyjnego polityka Mohameda Brahmiego
Tunezyjska policja użyła gazu łzawiącego, by rozpędzić demonstrujących przed gmachem parlamentu w Tunisie zwolenników islamistycznego rządu oraz stronników opozycji, którzy wcześniej wzięli udział w pogrzebie zabitego polityka Mohameda Brahmiego.
Policja zastosowała gaz w dużej ilości, gdy pod parlament przybyły tysiące zwolenników świeckiej opozycji. Domagali się oni rozwiązania parlamentu i rządu, dowodzonego przez umiarkowanie islamistyczną Partię Odrodzenia.
Według agencji AFP policja użyła gazu tylko wobec antyrządowych demonstrantów, w większości młodych ludzi, którzy rzucali w policjantów kamieniami. Jednak, jak wskazuje Reuters, przed parlamentem manifestowały również setki zwolenników rządu, którzy wskazywali na legalność władz i protestowali przeciwko, jak to określali, próbom zamachu na demokrację.
MSW wydało oświadczenie z apelem o zachowanie spokoju.
"Ludzie chcą obalić rząd!"
Dziesiątki tysięcy ludzi przyszło na pogrzeb Brahmiego, który został zastrzelony w czwartek w Tunisie przed swym domem. Bliscy Brahmiego i jego zwolennicy oskarżają islamistów, kierujących rządem Tunezji, o śmierć polityka. Partia Odrodzenia zaprzecza tym zarzutom i obwinia o mord salafickiego ekstremistę Bubakera Hakima.
"Ludzie chcą obalić rząd!", "Oddając naszą krew i duszę poświęcimy się dla męczennika!" - wykrzykiwali ludzie. Raszid "Ghannuszi - morderca, zbrodniarz!" - krzyczeli inni, odnosząc się do szefa rządzącej islamistycznej Partii Odrodzenia. Według rodziny Brahmiego to właśnie Partia Odrodzenia stoi za jego zabójstwem
Śmierć Brahmiego, przywódcy małej partii opozycyjnej Ruch Ludowy, to drugie w Tunezji w tym roku zabójstwo polityka związanego ze świeckimi ugrupowaniami, po śmierci w lutym Szokriego Belaida. Belaid stał na czele Ruchu Demokratycznych Patriotów, partii marksistowskiej o kierunku panarabskim.
Brahmi został pochowany niedaleko miejsca, gdzie spoczywa Belaid na cmentarzu Al-Dżalez w centrum Tunisu. Żałobnicy nieśli zdjęcia obu zamordowanych polityków.
Jak zauważa agencja Reutera, śmierć Brahmiego jeszcze bardziej pogłębiła podziały między islamistami a ich świeckimi oponentami, które narosły po obaleniu w 2011 r. prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego.
Z doniesień świadka, na którego powołuje się Reuters, wynika, że podczas antyrządowej manifestacji w mieście Kafsa (Gafsa) w środkowej Tunezji śmierć poniósł jeden mężczyzna. Do aktów przemocy doszło tego dnia również w innych tunezyjskich miastach. W Tunisie eksplodowała bomba, nie powodując jednak żadnych ofiar w ludziach.
Wydarzenia w Tunezji w 2011 r. pociągnęły za sobą rewolty w innych krajach Afryki Północnej - w Egipcie, Libii i Jemenie (tzw. arabska wiosna).