Dziennikarze przed sądem za ujawnienie informacji o więzieniach CIA?
Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (IFJ) potępiła decyzję władz szwajcarskich w sprawie postawienia przed sądem wojskowym trzech dziennikarzy, którzy ujawnili informacje o tajnych więzieniach CIA w Europie.
17 kwietnia - głosi komunikat IFJ - dziennikarze Sandro Brotz, Beat Jost i Cristoph Grenacher z dziennika "Sonntags-Blick" staną przed sadem wojskowym za opublikowanie dokumentu szwajcarskich tajnych służb, który ujawnił istnienie tajnych więzień CIA w Europie i fakt przerzucania więźniów z kraju do kraju drogą lotniczą.
Jakaż to ironia - czytamy w komunikacie IFJ - że w kraju, w którym podpisano Konwencję Genewską, dziennikarze będą sądzeni za ujawnienie prawdy o gwałceniu praw człowieka.
Federacja domaga się wycofania oskarżeń wobec trzech dziennikarzy i przeniesienie ich spraw do sądu cywilnego.
Ustawodawstwo dotyczące sądów wojskowych w Szwajcarii jest tak skonstruowane, że jako jedyne w Europie mają one prawo sądzić osoby cywilne, co jest w jaskrawej sprzeczności z ONZ-owską Kartą Praw Człowieka.
Do historii europejskiego sądownictwa przejdzie kuriozalny przypadek skazania przez sąd wojskowy dziennikarza na 20 dni więzienia za ujawnienie usterek w budowie bunkra.
IFJ apeluje do władz szwajcarskich, aby dostosowały swój system prawny do standardów międzynarodowych i zaprzestały ścigania dziennikarzy za pomocą trybunałów wojskowych.