Trwa ładowanie...

Dziennikarze mogą być oskarżeni o wszczynanie zamieszek

W czwartek wieczorem KGB przeszukało mieszkanie współpracowniczki Biełsatu Kaciaryny Tkaczenki. Skonfiskowano laptopa i kartę SIM z telefonu dziennikarki. Poszukiwano przedmiotów świadczących, że współorganizowała demonstrację 19 grudnia - podała TV Biełsat.

Share
Dziennikarze mogą być oskarżeni o wszczynanie zamieszek
Źródło: PAP
dsidm3t

Tkaczenka otrzymała telefoniczne wezwanie do KGB na przesłuchanie, które miało się odbyć następnego dnia. Dziennikarka zażądała jednak przysłania pisemnego wezwania i poinformowała funkcjonariuszy, że przyjdzie z adwokatem. Kilka godzin później funkcjonariusze specsłużb pojawili się w jej domu - poinformowała TV Biełsat.

Po zakończeniu operacji kierujący akcją ppłk Żanieuski poinformował, że przeszukanie miało związek z tym, że Biełsat umieściło swoje biuro w mieszkaniu wynajmowanym od Alesia Michalewicza, jednego z zatrzymanych byłych kandydatów na prezydenta. Michalewicz jest na liście podejrzanych o organizację masowych niepokojów społecznych.

dsidm3t

Według przedstawiciela KGB, istnieją przesłanki mówiące, że dziennikarze Biełsatu również brali udział w ich organizacji. Według kodeksu karnego grozi im za to kara od 5 do 15 lat więzienia.

Wezwanie na przesłuchanie KGB otrzymał również inny współpracownik Biełsatu Michał Jańczuk.

26 grudnia do biura Biełsatu włamali się nieznani sprawcy, rozcinając żelazne drzwi wejściowe piłą tarczową. W środku jednak nie zastali ani dziennikarz ani sprzętu.

TV Biełsat to - jak sama podkreśla - projekt na rzecz demokratyzacji pod wieloma względami przypominający przedsięwzięcia medialne takie jak Radio Wolna Europa czy Głos Ameryki. Jest współfinansowany przez polskie MSZ, TVP i zagranicznych darczyńców.

dsidm3t

Podziel się opinią

Share
dsidm3t
dsidm3t
Więcej tematów