Trwa ładowanie...
dwih7kp

"Dziennik Gazeta Prawna": wróci 75 sądów rejonowych

Minister Cezary Grabarczyk robi w resorcie porządki po dawnym ministrze sprawiedliwości Jarosławie Gowinie - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Chodzi o sądy rejonowe. Część spośród zlikwidowanych jednostek ma zostać przywrócona już 1 stycznia. Reszta za ponad rok.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Dziennik Gazeta Prawna": wróci 75 sądów rejonowych
(WP.PL, Fot: Marcin Gadomski)
dwih7kp

Proces przywracania ma być podzielony na dwa etapy. W pierwszym reaktywowanych ma być 41 jednostek (etap ten zakończy się 1 stycznia 2015 r.), zaś w drugim pozostałych 34 (prawdopodobne zakończy się 1 stycznia 2016 r.).

Takie zapowiedzi cieszą środowisko sędziowskie. Rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek mówi w rozmowie z gazetą, że "to sygnał, że minister otwiera się na argumenty sędziów i lokalnych społeczności".

Dziennik zwraca m.in. uwagę, że obecne odkręcanie reformy jest efektem zmiany prawa zainicjowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. "Wprowadziła ona szczegółowe kryteria, którymi musi kierować się minister przy tworzeniu oraz znoszeniu sądów. Jednym z nich jest liczba spraw, jakie wpływają do danej jednostki" - podkreśla gazeta.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

dwih7kp

Podziel się opinią

Share
dwih7kp
dwih7kp
Więcej tematów