Trwa ładowanie...
d23gc16

#dzieńdobryPolsko Eliza Olczyk: Trybunał Konstytucyjny stracił autorytet. Sławomir Sierakowski: będzie atakowany

Gorąca wymiana zdań w programie #dzieńdobryPolsko. Temat? Jaka będzie rola Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem nowego prezesa i większości sędziów wybranych przez PiS. - Stracił dużo, jeśli chodzi o autorytet - oceniła Eliza Olczyk ("Wprost"). Komentator WP Sławomir Sierakowski stwierdził z kolei, że trybunał będzie najbardziej atakowaną niezależną instytucją. - Pod butem tej władzy - dodał.

d23gc16
d23gc16

Rozwiązanie sporu o Trybunał Konstytucyjny zbliża się do finału, ale decydującą w tym rolę odegra w najbliższych dniach Andrzej Duda. Czy prezydent zaakceptuje w całości decyzje Sejmu w sprawie TK, czy będzie próbował wpłynąć na ostatecznych ich kształt i wypracować kompromis z opozycją?

Zdaniem Marka Magierowskiego, uda się doprowadzić do sytuacji, w której trybunał zostanie oderwany od bieżących sporów politycznych, za które odpowiada prezes Andrzej Rzepliński. - Jego odejście, mówiąc wprost i brutalnie, jest dużą szansą dla Trybunału Konstytucyjnego. Właśnie po to, żeby przestał być organem politycznym, którym się stał w ostatnich miesiącach - stwierdził w środę w #dzieńdobryPolsko dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

- Przypominam, że Andrzej Rzepliński uczestniczył w pracach nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym i siedział obok posłów, którzy uchwalali niekonstytucyjne przepisy. To samo później stwierdził Trybunał Konstytucyjny, że część tych przepisów była niekonstytucyjna i jako wybitny prawnik się nie odezwał w tej sprawie - stwierdziła z kolei Eliza Olczyk, publicystka "Wprost".

- On ma jedną wadę. Rzepliński przekracza granice w swoich wypowiedziach i zdarza mu się mówić rzeczy publicystyczne. To jest jego błąd. Ale to jeszcze nie jest powód, żeby mówić o upolitycznieniu trybunału - ocenił Sławomir Sierakowski, komentator WP i publicysta "Krytyki Politycznej".

d23gc16

Eliza Olczyk, zapytana o przyszłość Trybunału Konstytucyjnego, stwierdziła, że "będzie dalej funkcjonował, ale jego orzeczenia, w zależności od tego, kto w nim zasiądzie, będą kwestionowane". - Co nie zmienia faktu, że jest stałym porządkiem prawnym i sądy będą reprezentowały jego orzeczenia - oceniła publicystka "Wprost".

Zdaniem Sławomira Sierakowskiego, "dopóki rządzi Prawo i Sprawiedliwość, a rządzi coraz bardziej autorytarnie, Trybunał Konstytucyjny będzie najbardziej atakowaną niezależną instytucją". - Pod butem tej władzy - stwierdził publicysta "Krytyki Politycznej".

oprac.: Marek Grabski

d23gc16
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23gc16
Więcej tematów