PolskaDzień Wszystkich Świętych sięga czasów pogańskich

Dzień Wszystkich Świętych sięga czasów pogańskich

Tradycja oddawania czci zmarłym sięga czasów pogańskich. Małgorzata Paul z Muzem Etnograficznego w Rzeszowie przypomniała, że nasi przodkowie powszechnie oddawali kult bliskim zmarłym.

01.11.2005 | aktual.: 01.11.2005 19:00

Chrześcijaństwo zaproponowało nazwę i termin dla tych obchodów. Małgorzta Paul powiedziała, że jako pierwszy - w IX wieku - Dzień Wszystkich Świętych 1 listopada zaczął świętować kościół francuski. W X wieku ustanowiono 2 listopada Dniem Zadusznym.

Pogańskie zwyczaje prasłowian jednak jeszcze długo były kultywowane na podkarpackiej wsi - zaznaczyła rzeszowska etnograf. Na południu regionu wierzono, że w dni, w które wspomina się zmarłych, nie należy bielić ścian, bowiem dusze tych, którzy odeszli, mogłyby zostać uwięzione między belkami domu. W rejonie mieleckim w noc przed wszystkimi świętymi w kościele zostawiano trumnę, stułę i ornat. Wierzono bowiem, że nieżyjący ksiądz będzie odprawiał mszę dla zmarłych wiernych.

Małgorzta Paul dodała, że powszechne było także ucztowanie na grobach i palenie przy nich ognisk - miało to zapewnić pożywienie i ciepło duszom tych, którzy odeszli. Dziś o tej symbolice ognia już się nie pamięta, a znicze i świeczki stawiane na grobach są raczej wyrazem pamięci i szacunku dla bliskich, którzy odeszli.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)