Dzień św. Patryka. Co to za święto? Gdzie jest obchodzone?
17 marca wypada Dzień św. Patryka, który w Polsce jest kojarzony przede wszystkim z kolorem zielonym i hucznymi zabawami. Uroczystość ta jest jednak szczególnie ważna dla Irlandczyków, którzy obchodzą wówczas święto religijne i narodowe. Kim był św. Patryk?
17.03.2023 08:07
Dzień św. Patryka jest jednym z najchętniej obchodzonych świąt na świecie. 17 marca w wielu miastach organizowane są festyny, parady, koncerty oraz zabawy. W Polsce kult świętego Patryka jest związany z popularnością w naszym kraju kultury celtyckiej. Postać ta jest również wspominana przez wiernych Kościoła katolickiego.
Kim był święty Patryk? Jest nie tylko patronem Irlandii
Patron dnia 17 marca był legendarnym biskupem, apostołem Irlandii oraz organizatorem życia religijnego w tym kraju. Jak wskazują pisma historyczne, święty Patryk urodził się w IV wieku w rzymskiej części Brytanii. Jako chłopiec został on porwany do Irlandii, a następnie sprzedany jako niewolnik. W tym czasie nawiązał silną więź z Bogiem, którego prosił o możliwość powrotu do domu. W zamian obiecał zostać kapłanem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według legendy, św. Patryk po 6 latach uciekł z niewoli - pamiętając o umowie z Bogiem, podjął się pracy misyjnej. W późniejszym czasie powrócił również do Irlandii, gdzie nawracał miejscową ludność i głosił słowo boże. Święty Patryk zmarł 17 marca pomiędzy 457 a 492 rokiem. Z tego względu narodowe święto Irlandii przypada właśnie w tym terminie.
Dzień świętego Patryka. Symbole święta
Najpopularniejszymi symbolami Dnia św. Patryka są trójlistna koniczyna oraz kolor zielony. Zgodnie z legendą, misjonarz, chcąc wytłumaczyć pierwszym irlandzkim chrześcijanom złożoność Trójcy Świętej, użył do tego trójlistnej koniczyny. Kolor zielony jest natomiast narodową barwą Irlandii - w tym dniu cały kraj oraz wiele miast na świecie dosłownie tonie w zieleni.
17 marca Irlandczycy tradycyjnie spożywają whiskey z tzw. dzbana św. Patryka. Zwyczaj ten również czerpie z legendy o świętym biskupie i misjonarzu. Zgodnie z nią, św. Patryk miał upomnieć nieuczciwą karczmarkę, która nie dolewała pełnych kufli trunku, strasząc ją, że przez takie praktyki pojawią się u niej potwory. Od tego czasu odwiedzający karczmę zawsze otrzymywali pełne porcje trunku.
Dzień św. Patryka jest dniem wolnym od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii i Labradorze, oraz na wyspie Montserrat. Ponadto, święto to jest hucznie obchodzone w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Holandii, Niemczech, w Australii i niektórych krajach azjatyckich.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.