Trwa ładowanie...
d4l6a4a

Dzień Świętego Patryka - 17 marca. Co to za święto i dlaczego wiele lokali serwuje dziś zielone piwo?

Dzień Świętego Patryka, przypadający 17 marca, to narodowe święto w Irlandii. Jego obchody sięgają jednak znacznie dalej, bo zielonego piwa napijemy się również w pozostałych krajach Europy, a także w USA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dzień Świętego Patryka - 17 marca. Piwo i zielone parady na ulicach w całej Irlandii.
Dzień Świętego Patryka - 17 marca. Piwo i zielone parady na ulicach w całej Irlandii. (East News, Fot: TIMOTHY A. CLARY)
d4l6a4a

Dzień Świętego Patryka – kim był święty Patryk?

Dzień Świętego Patryka to jedno z najważniejszych świąt w Irlandii i nie tylko. Święty Patryk żył w latach 385-461 (najprawdopodobniej). Urodził się w rodzinie duchownych. Kiedy miał 6 lat został porwany, a następnie sprzedany. Trafił do Irlandii, gdzie został pasterzem. Po sześciu latach niewoli udało mu się uciec do Galii, gdzie przyjął święcenia kapłańskie, po których chciał wrócić do ojczyzny. W trakcie nauki w Galii miał doznać objawienia, w którym otrzymał misję nawrócenia Irlandii. Działalność misyjną na terenie Irlandii rozpoczął w 432 roku jako biskup misyjny.

Święty Patryk wprowadził w Irlandii zorganizowaną działalność kościoła. Legendy głoszą, że za życia mógł przywracać wzrok ślepcom oraz wskrzeszać zmarłych. Miał też przegnać plagę węży.

d4l6a4a

Dzień Świętego Patryka – obchody w Irlandii

Dzień Świętego Patryka, przypadający zawsze 17 marca, to święto narodowe, a zarazem dzień wolny od pracy w Irlandii i Irlandii Północnej, a także w Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na Montserrat. We wszystkich tych zakątkach czczona jest wtedy pamięć Świętego Patryka. Mieszkańcy przebierają się w zielone stroje (narodowy kolor Irlandii), urządzają parady oraz biesiady. Kolor zielony jest nieodłącznym elementem tego święta. Legenda głosi, że ma to związek z rozległymi łąkami w Irlandii, a także koniczyną, dzięki której święty Patryk wyjaśnił Irlandczykom istotę Trójcy Świętej.

W Dzień Świętego Patryka każdy Irlandczyk powinien wypić przynajmniej jedną szklankę whiskey, co również ma związek z postacią patrona Irlandii. Święty Patryk miał zagrozić gospodyni wezwaniem potworów do jej gospody, jeśli ta nie przestanie oszukiwać klientów, poprzez nienalewanie pełnych szklanek whiskey.

Dzień Świętego Patryka – obchody na świecie

Dzień Świętego Patryka obchodzony jest wszędzie tam, gdzie mieszkają irlandzcy emigranci. Święto to jest bardzo popularne w USA, gdzie obchodzi się je od XVIII wieku. W Europie z okazji Dnia Świętego Patryka dziesiątki lokali podają zielone piwo, które ma nawiązywać do zielonych strojów Irlandczyków. Tradycją jest również podświetlanie na zielono ważnych i rozpoznawalnych budynków.

d4l6a4a

Podziel się opinią

Share
d4l6a4a
d4l6a4a
Więcej tematów