Dzień przed nami - 11 grudnia
KRAJ:
11.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Rada Ministrów zapozna się we wtorek z informacją na temat rządowego programu dożywiania dzieci. Rząd ma też omówić informację o zagrożeniach związanych z wykorzystaniem pomocy przedakcesyjnej Unii Europejskiej i przyjąć pakiet taryf celnych.
Rada Ministrów ma również przedłużyć o rok termin sprzedaży kolejnej transzy akcji Telekomunikacji Polskiej. Skarbowi Państwa zostało nieco ponad 20% akcji tej firmy. Dotychczasowy termin realizacji trzeciego etapu prywatyzacji Telekomunikacji upływa z końcem roku.
Po trwającym ponad 1,5 roku procesie, Sąd Rejonowy w Katowicach, ogłosi wyrok w sprawie defraudacji 275 tys. zł z kasy śląsko-dąbrowskiej "Solidarności". Pięcioro byłych członków związku odpowiada za wyprowadzenie pieniędzy ze związkowej kasy w latach 1995-97.
Afera finansowa w zarządzie regionu wyszła na jaw w 1997 r., w wyniku wewnętrznej kontroli. O sprawie powiadomił wówczas prokuraturę ówczesny przewodniczący związku Marek Kempski.
Przed sądem lustracyjnym rozpocznie się od nowy proces byłego wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Janusza Tomaszewskiego.
5 lipca Sąd Lustracyjny II instancji uchylił wyrok uniewinniający Tomaszewskiego od kłamstwa lustracyjnego i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. Zwrotu sprawy domagał się Rzecznik Interesu Publicznego Bogusław Nizieński.
Łódzka policja i prokuratura mają we wtorek przedstawić informacje dotyczące zatrzymania ponad 20. osób podejrzanych o wyłudzenie 30 mln złotych - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Łódź.
Podejrzani stworzyli na terenie kraju sieć firm, które zajmowały się fikcyjnym exportem towarów. Na podstawie fałszywych faktur wyłudzali zwrot podatku VAT od ministerstwa skarbu.
Zatrzymań dokonano w wielu miejscach w Polsce. Informacje będą przedstawione na zapowiedzianej na wtorkowej konferencji prasowej.
Ciąg dalszy rozpoczętej w poniedziałek w Warszawie kolejnej rundy polsko-niemieckich negocjacji w sprawie wyrównania byłym robotnikom przymusowym III Rzeszy strat, wynikłych z niekorzystnej wymiany przez Niemców pieniędzy na odszkodowania. Na dwudniowe rozmowy przybyła do Warszawy niemiecka delegacja z przewodniczącym fundacji "Pamięć. Odpowiedzialność. Przyszłość" Michaelem Jansenem.
ZAGRANICA:
W Brukseli odbędzie się we wtorek kolejna sesja w negocjacjach z Unią. Oczekiwano, że zostanie ogłoszony polityczny kompromis w sprawie przepływu osób i kapitału, czyli w sprawie pracy Polaków w Unii i możliwości kupowania w Polsce ziemi przez cudzoziemców.
Według minister do spraw europejskich Danuty Huebner, techniczne zamknięcie tych rozdziałów negocjacyjnych do końca grudnia jest niemożliwe. Jest natomiast szansa na ich zamknięcie polityczne, które byłoby przygotowane właśnie podczas dzisiejszej sesji negocjacyjnej na szczeblu ministrów spraw zagranicznych w Brukseli.
Były prezydent Jugosławii Slobodan Miloszević, przetrzymywany w Hadze w areszcie, po raz kolejny stanie przed Trybunałem ONZ ds. Zbrodni Wojennych w byłej Jugosławii. Byłemu prezydentowi zostanie odczytany trzeci i najpoważniejszy akt oskarżenia, dotyczący ludobójstwa w Bośni. Haski trybunał będzie sądził Miloszevicia także za zbrodnie popełnione w Kosowie i Chorwacji.
Miloszević został oskarżony o ludobójstwo, popełnione przez Serbów podczas wojny w Bośni w latach 1992-95. Akt oskarżenia zawiera w sumie 29 zarzutów i obejmuje zbrodnie przeciwko ludzkości, w tym ludobójstwo, do którego doszło w Srebrenicy oraz pogwałcenie praw i zwyczajów wojny.
Prawdopodobnie we wtorek misję na Bliskim Wschodzie rozpoczyna komisarz Unii Europejskiej do spraw bezpieczeństwa Javier Solana. Według unijnych dyplomatów, misja Solany ma na celu zachęcenie przywódcy palestyńskiego i izraelskiego do powrotu do rozmów pokojowych.
W Moskwie na kolejnym posiedzeniu zbiera się Rada Bezpieczeństwa Rosji, która będzie omawiać przebieg przygotowań do likwidacji przez Rosję zapasów broni chemicznej.
W Kolonii w Niemczech we wtorek rozpocznie się dwudniowa konferencja na temat zrabowanych dzieł sztuki, znajdujących się obecnie w posiadaniu niemieckich muzeów. Chodzi o dzieła odebrane prywatnym właścicielom w latach nazizmu i przekazanych do państwowych kolekcji. W konferencji weźmie udział około 150 ekspertów, muzealników, z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii i Stanów Zjednoczonych.
Będą oni mówić o sytuacji w niemieckich muzeach, ale także o handlu dziełami sztuki, który w latach nazizmu odbywał się za pośrednictwem Szwajcarii. Zdaniem ekspertów, w niemieckich muzeach znajdują się tysiące dzieł sztuki, sprzedanych tą drogą w latach 1933-1945, a których pochodzenie teraz trzeba wyjaśnić. (mag)