Dzień Papieski w całej Polsce
Msze św. i modlitwy w intencji papieża,
kwesta na stypendia dla młodzieży, wystawy, festyny i koncerty
złożyły się na obchody Dnia Papieskiego. Wieczorem
około 2000 mieszkańców stolicy zebrało się na Pl. Zamkowym na Apel Warszawy z
Ojcem Świętym.
Jan Paweł II pojawił się w niedzielę w Sali Klementyńskiej w Watykanie już pół godziny wcześniej, niż oczekiwano. W dobrym nastroju, pozdrowił zebranych. "Pan Bóg dał mi doczekać 25-lecia tego pontyfikatu. Bóg zapłać Bogu. Bóg zapłać ludziom. Szczęść Boże!" - zwrócił się do zebranych i do milionów telewidzów w Polsce, gdzie wydarzenie transmituje TVP 1.
"Dzielmy się miłością"
Przez cały dzień blisko 100 tys. wolontariuszy w kraju zbierało pieniądze na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z ubogich regionów Polski. Zbiórkę pod hasłem "Dzielmy się miłością" zorganizowała Fundacja Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w ramach obchodzonych już po raz trzeci Dni Papieskich.
"Nasza pomoc w miarę naszych możliwości jest konkretnym wyrazem wyobraźni miłosierdzia, o której mówił Ojciec Święty. Jest także wyrazem solidarności, której w obecnej dobie szczególnie nam potrzeba" - powiedział nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk podczas niedzielnej mszy w kościele św. Krzyża, rozpoczynającej trzeci Dzień Papieski.
Papież Jan Paweł II zawierzył w niedzielę organizatorów i uczestników obchodów Dni Papieskich Matce Bożej. Przypomniał też modlitwę Anioł Pański, odmówioną 22 października 1978 roku, sześć dni po wyborze na papieża. "Tajemnicą Wcielenia, którą rozważamy w tej modlitwie, starałem się wówczas objąć całą przyszłość pontyfikatu, przyszłość Ludu Bożego i całej rodziny ludzkiej" - powiedział papież.
Apostoł jedności
Tegoroczne Dni Papieskie obchodzone są pod hasłem "Papież Jan Paweł II - apostoł jedności". O potrzebie jedności i większego zaufania Opatrzności Bożej, która jest mądrością, miłością i miłosierdziem mówił podczas homilii w warszawskim kościele Matki Bożej Łaskawej prymas Polski, kardynał Józef Glemp.
Pontyfikat Jana Pawła II niesie ze sobą wielkie zobowiązanie dla obecnego pokolenia Polaków - podkreślał w Lublinie tamtejszy metropolita abp Józef Życiński. Dodał, że tego zobowiązania nie wolno zredukować do poziomu wzruszeń. Wezwał do "konsekwentnego i radykalnego" budowania świata wartości, który papież "ukazuje codziennie słowem i przykładem".
Koncerty
W niedzielnym koncercie w warszawskiej Operze Narodowej, będącym częścią obchodów III Dnia Papieskiego wystąpiło 300. artystów, m.in. Arka Noego, siostry Steczkowskie i Anna Maria Jopek.
Kilkanaście tysięcy osób uczestniczyło na krakowskim Rynku w wieczornym koncercie "Przystanek nadziei". Jego gospodarzem był zespół Raz Dwa Trzy. Wystąpili także: Anna Szałapak, Beata Rybotycka, Iwona Loranc, Leszek Długosz, Grzegorz Turnau, Edward Linde Lubaszenko, zespół Kroke i inni. W finale koncertu zabrzmiał wykonany przez wszystkich utwór "Świecie nasz". Rozbłysły też zimne ognie.
Wcześniej podczas "godziny ekumenicznej" na krakowskim rynku rozbrzmiewały pieśni prawosławne, katolickie i gospel, a aktorzy Teatru Hagiograf czytali fragmenty homilii Ojca Świętego wygłoszonych podczas kolejnych pielgrzymek do Polski.
W Zakopanem przed południem odprawiono mszę św. w kościele Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, po południu ulicami miasta przeszła uroczysta procesja. Były w niej góralskie kapele, banderia konna, miejskie władze i wielu górali z Podhala.
Obchody Dnia Papieskiego w Częstochowie uświetnił koncert zespołu Golec uOrkiestra.
Bezdomni mieszkający w domu "Betlejem" w Jaworznie (Śląskie) przygotowali premierę monodramu opartego na "Tryptyku Rzymskim" Jana Pawła II. Od pewnego czasu we wspólnocie mieszka bowiem aktor współpracujący z Teatrem Powszechnym w Radomiu, Mirosław Samsel. Razem z innymi mieszkańcami domu przygotował oprawę muzyczną, światło i przeźrocza, które są wyświetlane w czasie monodramu. W rolę biblijnego Izaaka "gościnnie" wcielił się 12-letni Jaś Pająk z Dąbrowy Górniczej.
Ponad sześć godzin twał "papieski" koncert galowy w hali sportowo- widowiskowej "Łuczniczka" w Bydgoszczy. Modlitwy przeplatały się z występami zespołów muzycznych, m.in. Skaldów. Co godzinę rozbrzmiewał odlany specjalnie na tę okazję dzwon, akcentując symbolicznie różne wydarzenia z życia Ojca Świętego: wybór na papieża, pielgrzymowanie, zamach na jego życie, wizytę w Bydgoszczy, Rok Jubileuszowy, nauczanie i 25-lecie pontyfikatu. Ilustrację tych zdarzeń pokazywano na telebimie. W bydgoskich uroczystościach uczestniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Gnieźnieńskiej Wojciech Polak.
Konferencje
Na uniwersytetach: Jagiellońskim i Warszawskim zorganizowano konferencje poświęcone nauczaniu Jana Pawła II. Podobnie w Seminarium Duchownym w Kielcach. Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowały dla papieża specjalną 900-stronicową księgę, oprawiona w białą skórę. Znajdują się w niej 63 referaty, poświęcone różnym aspektom papieskiego pontyfikatu. Nadesłali je m.in. arcybiskup Paryża kardynał Jeana-Marie Lustiger, patriarcha Wenecji arcybiskup Angelo Scoli i papieski biograf George Weigel.
W górach otwarto Małopolski Szlak Papieski - liczy 600 km długości. Jego główna część z Kalwarii Zebrzydowskiej do Starego Sącza ma 227,5 km długości. Przypomina, gdzie Karol Wojtyła wędrował w młodości oraz miejsca, które odwiedzał także już jako Jan Paweł II.