Trwa ładowanie...
d1q8wgt

Dzień papieski - kwesta na stypendia dla młodzieży

Fundacja Świętego Mikołaja wspólnie z Fundacją Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia” rozpoczęła ogólnopolską multimedialną kampanię społeczną promującą Dziesiąty Dzień Papieski. Celem akcji jest rozpowszechnianie myśli Jana Pawła II oraz zbiórka pieniędzy na rzecz programu stypendialnego dla ubogiej i zdolnej młodzieży z terenów wiejskich. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Jan Paweł II - odwaga świętości”.

Share
d1q8wgt

Główne obchody odbędą się od 6 do 10 października w Warszawie i Krakowie. Jak co roku, towarzyszyć im będzie wiele wydarzeń lokalnych: koncertów, happeningów, konkursy, panele dyskusyjne i konferencje naukowe.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia" od 10 lat prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży, pochodzącej z małych miejscowości. W tym roku obejmie pomocą 2300 osób z 42 diecezji Polski. W roku akademickim 2009/2010 680 stypendystów studiowało 171 różnych kierunków na 52 najlepszych krajowych uczelniach. Na przynajmniej dwóch równoległych kierunkach studiowało 42 beneficjentów Fundacji. Kolejne 270 osób to tegoroczni maturzyści.

Stypendium podzielone jest na dwa pakiety odpowiadające codziennym wydatkom uczniów: socjalny i naukowy. Za pieniądze pakietu socjalnego stypendyści mogą opłacić koszty dojazdu do szkoły, zakwaterowanie w bursie, zakup odzieży. Pakiet naukowy przeznaczają na książki, opłaty za Internet, dodatkowe lekcje, zakup instrumentów muzycznych itp.

Pomoc skierowana jest przede wszystkim dla uczniów szkół gimnazjalnych lub ponad gimnazjalnych i towarzyszy młodemu człowiekowi przez kolejne etapy kształcenia aż do ukończenia studiów, o ile spełnia on określone kryteria regulaminowe. Podstawowym kryterium jest średnia ocen - minimum 4,8, pochodzenie z małej miejscowości do 20 tys. mieszkańców, oraz trudna sytuacja finansowa.

d1q8wgt

Środki na stypendia uzyskiwane są przede wszystkim ze zbiórki prowadzonej w trakcie Dnia Papieskiego. Kwesta prowadzona jest w polskich i zagranicznych parafiach oraz publiczną na ulicach miast. Do rąk wolontariuszy trafi ponad 50 tys. charakterystycznych biało-żółtych kartonowych puszek i kilka milionów obrazków z cytatami z nauczania Jana Pawła II, które razem z naklejkami będą rozdawane darczyńcom. W czasie X Dnia Papieskiego działać będzie ponad 250 sztabów zbiórki publicznej.

Obchody Dnia Papieskiego

10 października na placu przed Kościołem św. Anny w Warszawie odbędzie się Koncert Galowy „Jan Paweł II – Odwaga Świętości”. Wezmą w nim udział polscy i zagraniczni artyści, m.in.: Piotr Fronczewski (narrator), Ewelina Flinta, Monika Kuszyńska, Lora Szafran, Antar Jackson (USA), Krzysztof Kiljański, Ricky Lion (Kongo), Ray Wilson (Wielka Brytania), Grupo Quinteto Cubano (Kuba) i małe VOO VOO w połączeniu z ekipą z „Ziarna“.

W trakcie kampanii Dnia Papieskiego trwać będzie także zbiórka smsowa i telefoniczna. Można wspomóc fundusz stypendialny, wysyłając SMS o treści "Pomoc” pod numer 72 50 (2,44 zł z VAT).

d1q8wgt

Podziel się opinią

Share
d1q8wgt
d1q8wgt
Więcej tematów