Dzień Papieski: "Jan Paweł II - Apostoł Jedności"
Obchodzony w tym roku już po raz trzeci Dzień Papieski, organizowany przez Fundację Episkopatu Polski jest przypomnieniem sobie obecności naszego rodaka na Stolicy Piotrowej - powiedział prymas Polski kardynał Józef Glemp. Tegoroczne obchody są szczególnie uroczyste, ponieważ łączą się z 25-leciem pontyfikatu Jana Pawła II. Z tej okazji w całym kraju odbywają się liczne wydarzenia liturgiczne oraz wystawy, festiwale i koncerty.
12.10.2003 | aktual.: 12.10.2003 14:10
Jan Paweł II przypomniał w niedzielę dzień swojej elekcji i pierwszą modlitwę na Anioł Pański odmówioną wraz z wiernymi zebranymi na Placu św. Piotra. W przemówieniu wygłoszonym po polsku Jan Paweł II mówił o obchodzonym w kraju Dniu Papieskim.
Nawiązując do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego "Jan Paweł II - Apostoł Jedności" prymas Polski kardynał Józef Glemp podkreślił, że chodzi tutaj przede wszystkim o jedność wewnętrzną człowieka. "Jedność polega przede wszystkim na wyciszeniu samego siebie, żeby nauczyć się spokojnie patrzeć na rzeczy nas otaczające. Stąd potrzebne jest większe zaufanie ludzi wierzących w Opatrzność Bożą, która porządkuje nasz świat. I wtedy tę jedność, którą osiągnie człowiek w swojej psychice, przerzuca na otoczenie, najpierw na rodzinę, a później na szersze kręgi społeczne" - powiedział kard. Glemp.
Nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Józef Kowalczyk powiedział, że obchodzony Dzień Papieski jest czasem modlitwy w intencji Jana Pawła II i refleksji nad jego nauczaniem. Arcybiskup Kowalczyk odprawił mszę w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie.
Nuncjusz apostolski powiedział podczas homilii, że dzisiejszy dzień jest symbolem jedności i solidarności z potrzebującymi wsparcia, czego wyrazem jest ogólnopolska zbiórka pieniędzy na stypendia dla młodzieży. W akcji "Dzielmy się miłością" bierze udział około stu tysięcy wolontariuszy. Zebrane środki zasilą konto Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Z okazji Dnia Papieskiego, w całym kraju odbywają się liczne wydarzenia liturgiczne oraz wystawy, festiwale i koncerty. W niektórych miastach imprezy zaplanowano na kilka dni. Kulminacyjnym punktem uroczystości w stolicy będzie „Apel Warszawy z Papieżem", w którym wezmą udział prymas Józef Glemp, prezydent Warszawy, przedstawiciele Kościoła i władz państwowych.
Dzień Papieski został ustanowiony w czerwcu 2001 roku przez Konferencję Episkopatu Polski jako dzień refleksji nad pontyfikatem Jana Pawła II, określanego "pontyfikatu przełomów". Biskupi ustalili, że Dzień Papieski będzie obchodzony w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża.