PolskaDzień Objectora

Dzień Objectora

15 maja przypada Międzynarodowy Dzień
Objectora - osoby odmawiającej służby wojskowej ze względu na
przekonania. Z tej okazji przedstawiciele Amnesty International
uczestniczyli w Warszawie w happeningu na rzecz
dostępności zastępczej służby wojskowej.

Dzień Objectora
Źródło zdjęć: © PAP

Jest problem, bo informacje w internecie są rozsiane, dostaliśmy ostatnio list z pytaniem, gdzie tych informacji szukać - powiedziała Anna Tomaszewska z grupy 10 Amnesty International. Organizacja ma specjalistę, który udziela informacji na temat zasad przyznawania i odbywania służby zastępczej.

"Czy jesteś za czy nie, wojsko i tak dopadnie cię", "Nieważne, w co wierzysz, do wojska przybieżysz" - takie napisy przynieśli młodzi ludzie pod siedzibę Wojskowej Komendy Uzupełnień. Zbierali też podpisy pod petycją o uwolnienie dwóch Greków uwięzionych za odmowę służby wojskowej.

AI domaga się, aby wszyscy podlegający obowiązkowi służby wojskowej mogli się ubiegać o służbę zastępczą, także już w trakcie odbywania służby wojskowej. Żąda dostępności informacji o służbie zastępczej "i aby jej długość nie miała charakteru kary".

Służba zastępcza jest dostępna bez ograniczeń. Sprawa poboru należy do samorządu i MSWiA, według informacji, jakie otrzymuje resort obrony, komisje poborowe udzielają informacji o służbie zastępczej - powiedział dyrektor Centrum Informacyjnego MON płk Piotr Pertek.

Zaznaczył, że MON realizuje założenie skracania służby wojskowej i możliwości odbycia jej w ciągu 6 tygodni podczas studiów.

Od początku bieżącego roku zasadnicza służba wojskowa trwa 10 miesięcy, od lipca zostanie o miesiąc skrócona. Służba zastępcza, o którą można się ubiegać ze względu na przekonania etyczne i religijne, trwa 18 miesięcy lub - w przypadku absolwentów szkół wyższych - 6 miesięcy. O służbę zastępczą ubiega się co roku 2-3 proc. poborowych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)